Petkim'de Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri

Petkim'de Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri

Petkim yönetimi, Petrol-İş Sendikası çalışanlarının Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinden dolayı yaptığı eyleme karşılık, yetkililere sağduyu çağrısında bulundu.

Petkim'den yapılan yazılı açıklamada, sendikanın dün başlattığı eylemin iyi niyetten uzak ve hukuka aykırı olduğu belirtildi. Eylemin gün içerisinde de devam ettiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hukuk dışı olan bu tutumun akşam saatlerinde tekrarlanması üzerine kolluk kuvvetleri olaya müdahale etmiştir. Öte yandan, eyleme katılan bazı kişilerin akşam saatlerinde aileleri de tehlikeli maddelerin geçiş alanı olan Petkim giriş kapısına getirerek, riske attıklarına da üzüntüyle tanık olduğumuzu belirtmek isteriz." 

Açıklamada, Petkim'in grev yasağı kapsamındaki iş yerleri içinde bulunduğu belirtilerek, "Riski son derece yüksek iş yerleri" arasında yer aldığı da anımsatıldı.

Sendika görüşmelerinin masada çözülebileceğine işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu gelişmelerin, sadece ekonomik değil, bölge açısından tehlike arz edecek boyutlara ulaşma riski vardır. Bu nedenle, telafisi mümkün olmayacak olayların yaşanmaması için sendikayı bir kez daha sağduyulu davranmaya ve bu hukuka aykırı eyleme son vermeye davet ediyoruz. Hukuka aykırı eylem ve bu nedenle doğacak tüm zararlarımız ile ilgili olarak hukuki haklarımızı kullanacağımızı bir kez daha belirtmek isteriz."