Pakistan Cumhurbaşkanı, Wang Yang'ı Kabul Etti

Pakistan Cumhurbaşkanı, Wang Yang'ı Kabul Etti

 

 

Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, dün İslamabat'ta Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang'ı kabul etti.

Memnun Hüseyin görüşmede, Pakistan'ın bağımsızlığının 70. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere katılmasından ötürü Çin'e teşekkürlerini sundu. Pakistan ve Çin'in "gerçek dost" olduğunu söyleyen Hüseyin, Çin'le dostluğun Pakistan'ın diplomasisinin temeli olduğunu ifade etti.

Hüseyin, ülkesinin Çin'in çekirdek hak ve çıkarlarını ilgilendiren sorunlarda Çin'e kararlı destek sağlayacağını belirtti. Hüseyin, Kuşak ve Yol inisiyatifine aktif bir şekilde katılarak, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasını hızlandıracaklarına işaret eden Hüseyin, uluslararası ve bölgesel sorunlarda Çin'le iş birliğini sürdüreceklerinin altını çizdi.

Wang Yang ise görüşmede ilk olarak, Pakistan'ın bağımsızlığının 70. yıldönümünü Çin hükümeti ve halkı adına kutladı.

Wang, Çin'in Pakistan'la birlikte, iki ülke liderlerinin vardığı önemli fikir birliklerini hayata geçirmek için çalışacağını söyledi. Stratejik karşılıklı güveninin derinleştirilmesine devam edeceklerine dikkat çeken Wang, önemli sorunlarda da karşılıklı desteği sürdüreceklerini kaydetti.

Wang Yang, Çin'in, terör ile güvenlik iş birliği gibi sorunlarda Pakistan'la iş birliği yaparak, uluslararası ve bölgesel konularda yakın koordinasyonda bulunacağını ve her koşulda Çin-Pakistan stratejik iş birliği ortaklık ilişkilerini geliştirmek için çaba harcayacağını da sözlerine ekledi.

Wang Yang, ziyareti çerçevesinde önceki gün de Pakistan Babaşakanı Şahid Hakan Abbasi'yle görüşmüştü.