Pakistan Başbakanı Şerif'in Ailesi Hakkındaki Yolsuzluk İddiaları

Pakistan Başbakanı Şerif'in Ailesi Hakkındaki Yolsuzluk İddiaları
Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, ailesi hakkındaki yolsuzluk iddialarını soruşturmak için kurulan Ortak Soruşturma Komisyonu (JIT) karşısına çıktı. 

Komisyon karşısında yaklaşık 3 saat boyunca adı Panama Belgeleri'nde geçen çocuklarına ilişkin soruları yanıtlayan Şerif, ülkede komisyon tarafından sorgulanan ilk Başbakan olarak tarihe geçti. 

Komisyonun sorularını yanıtlamasının ardından basına açıklama yapan Şerif, ailesinin ticari faaliyetlerine dair tüm belgeleri komisyon üyelerine sunduğunu belirtti. 

Şerif, "Tüm dünya gördü ki kendimi ve ailemin yargılanmasına karşı çıkmadım ve ailemin ticari faaliyetlerine dair son 70 yıldaki detayları paylaştım." dedi. 

Şerif'in büyük oğlu Hüseyin Navaz, daha önce beş kez komisyon karşısına çıkmıştı. 

Komisyon, 17 Haziran'da Şerif'in kardeşi Lahor Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif'i dinleyecek. 

Pakistan Anayasa Mahkemesi, ülkedeki Panama Belgeleri ve Şerif ailesi hakkındaki yolsuzluk iddialarını soruşturmak üzere altı kişiden oluşan bir komisyon kurulması kararı almıştı. 

Ülkenin iki istihbarat kuruluşundan temsilcilerin de bulunduğu JIT, daha önce Şerif'in iki oğlu ve iki yakın çalışma arkadaşını sorgulamıştı. 

Merkezi Panama'da bulunan hukuk firması Mossack Fonseca'ya ait 11,5 milyon sayfalık belgenin sızdırılmasının ardından Başbakan Şerif'in 4 çocuğundan 3'ünün off-shore şirketleri aracılığıyla Londra'da gayrimenkuller satın aldıkları ileri sürülmüştü. 

Pakistan yasalarında off-shore şirketine sahip olmak yasaklanmasa da muhalefet, bu paranın "rüşvet ve yolsuzluk" ile elde edildiğini öne sürüyor.