Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "2002 yılında 12 bin 277 megavat olan yenilenebilir enerji kaynakları kurulu gücümüz, 2017 yılı Nisan ayı sonu itibarıyla 35 bin 271 megavata yükselmiştir." dedi.

Eroğlu, TBMM Genel Kurulunda milletvekillerinin sözlü sorularını yanıtladı. 

Bakan Eroğlu, enerjiyi verimli üretme ve kullanma konusunda, kaynak çeşitliliğine yeni ve yenilenebilir kaynaklara, yerli teknolojileri desteklemeye önem ve öncelik veren bir anlayış içinde olduklarını söyledi.

Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerinin kurulmasına 1998 yılında başlandığını aktaran Eroğlu, özellikle 2005 yılından itibaren gerçekleştirilen yasal düzenleme sonrasında da büyük ivme kazandığını aktardı.

Eroğlu, "2002 yılında 12 bin 277 megavat olan yenilenebilir enerji kaynakları kurulu gücümüz, 2017 yılı Nisan ayı sonu itibarıyla 35 bin 271 megavata yükselmiştir." diye konuştu.  

HES'lerde elektrik üretiminin yağışlarla doğru orantılı olduğuna işaret eden Eroğlu, çok kurak geçen 2014 yılında yaklaşık yüzde 50 kapasiteyle çalışan HES'lerin 2015 yılında yağışlarla birlikte yüzde 80 kapasite ile çalıştığını söyledi.

Bakan Eroğlu, "Türkiye geneli, 2003 ile nisan 2017 arasında 8 milyon 491 bin 378 adet yırtıcı üretilerek ormanlara  bırakılmıştır. Ayrıca biyolojik mücadele kapsamında ormanlarımıza 2016 ile Nisan 2017 döneminde 55 bin 700 adet kuş yuvası yaptırılarak ormanlara bırakılmıştır." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de en çok tür çeşitliliğine sahip sulak alanların başında Kızılırmak Deltası'nın geldiğine dikkati çeken Eroğlu, Kızılırmak Deltası'nı sırasıyla Gediz Deltası, Yumurtalıklar Gölü, Meriç Deltası, Manyas Gölü, Göksu Deltası, Büyük Menderes Deltası, Büyükçekmece Gölü, Yeşilırmak Deltası, Karakaya Barajı, Tuzla  Gölü, Keban Barajı ve Aşkale Göleti'nin geldiğini söyledi.

Eroğlu, koruma altında bulunan (rana hotsi)  "Toros Kurbağası" türüne ilişkin olarak çalışmalar kapsamında türün yaşadığı Karagöl bölgesinin araç trafiğine kapatıldığını, bu bölgede jandarma denetimlerinin sık aralıklarla yapıldığını vurguladı.