NATO Savunma Bakanları Toplantısı

NATO Savunma Bakanları Toplantısı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Müttefikler, 2015 yılında savunma harcamalarındaki kesintileri durdurdu. 2016 yılında da 22 müttefik savunma bütçelerini artırdı. Bu çok önemli. Savunmaya 10 milyar dolar fazla harcama yapıldı." dedi.

Stoltenberg, Brüksel'deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın ilk oturumu sonrasında açıklamalarda bulundu.

Oturumda yeni güvenlik sorunları karşısında NATO'nun nasıl adapte olması gerektiğini ele aldıklarını belirten Stoltenberg, "Ne Avrupa ne de Kuzey Amerika bu güvenlik sorunlarıyla tek başlarına etkili olarak mücadele edebilir. İttifakımıza her zamanki gibi hala ihtiyaç var." diye konuştu.

NATO'nun gerek Avrupa gerek Kuzey Amerika güvenliği için önemli olduğunu ve beraber çalışmanın güvenliği artırdığını vurgulayan Stoltenberg, toplantıda bütün bakanların Transatlantik Ortaklığın önemi konusunda hemfikir olduklarını ifade etti.

Stoltenberg, ABD Savunma Bakanı James Mattis'in, müttefiklere çalkantılı dönemde Transatlantik Ortaklığın güçlendirilmesinin önemli olduğu mesajını verdiğini belirtti.

 NATO'nun geniş faaliyetlerini anlatan Stoltenberg, "NATO'nun tüm çabaları yeterli kaynak ve adil yük paylaşımıyla desteklenmeli. 2014 yılında savunma harcamalarında kısıntıya gitmeyi durdurma ve kademeli olarak savunma harcamalarını 10 yılda gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 2'sine çıkartma kararını aldık." dedi.

Stoltenberg, şimdiye kadar savunma harcamalarındaki artışın olumlu olduğuna dikkati çekerek "Müttefikler, 2015 yılında savunma harcamalarındaki kesintileri durdurdu. 2016 yılında da 22 müttefik savunma bütçelerini artırdı. Bu çok önemli. Savunmaya 10 milyar dolar fazla harcama yapıldı." diye konuştu.

Harcamalarda doğru yönde bir ilerleme olduğunu belirten Stoltenberg, NATO'nun 28 üyesinden ABD, İngiltere, Polonya, Yunanistan ve Estonya'nın GSYH'nin yüzde 2'si hedefini tutturabildiğini ifade etti.

Stoltenberg, adım adım doğru yönde ilerleme sağlandığını kaydederek "Gidilecek halen çok yol var. Tablo oldukça karışık. Bazı müttefikler savunma harcamalarını artırmaya başladı. Toplantıda, olumlu ivmeyi sürdürme ve ülkelerin taahhütlerini hızlandırma çabalarını tartıştık." diye konuştu.

Savunma harcamaları artışıyla ilgili milli planlar ve takvim belirlenmesi gibi görüşlerin dile getirildiğini anlatan Stoltenberg, görüşmelerin adil yük paylaşımına uygun bir biçimde devam edeceğini ve bu konuların mayıs ayında Brüksel'de yapılacak NATO Liderler Zirvesi'nde ele alınacağını söyledi.