NAO: Çin'in yerel borçları kontrol altında“

NAO: Çin'in yerel borçları kontrol altında“

 

Ulusal Denetim Ofisi (NAO) yetkilisi, Çin'in, merkezi ve yerel yönetim harcamalarının idaresine daima büyük önem verdiğini ve yerel hükümetler için standart bir finans sistemi kurulduğunu ifade etti.

NAO yetkilisinin verdiği bilgilere göre, son yıllardaki denetimler, Çin'de devlet borçlarının kontrol altında olduğunu ve istikrarlı ekonomik büyüme eğiliminin korunduğunu gösteriyor.

NAO, mevcut sorunları tespit etmek ve bunları çözmek için yerel yönetim borçlarının nispeten yüksek olduğu 16 eyaletteki bazı kent ve bölgelerde denetimler gerçekleştirdi.

Bu denetimlerde yerel yönetimlerin borçlarında yüzde 87 artış olduğu ve borçları nispeten daha az olan bazı bölgeler ile batı kesiminin borçlarını ikiye katladığı tespit edildi. Buna rağmen bu bölgelerde ortalama hükümet borçlarının oranı yüzde 70 oldu. Diğer büyük ekonomilerin hükümet borçlarıyla karşılaştırıldığında bu oran düşük.

Öte yandan, denetimlerde yerel yönetimlerin çoğunun, kamu fonlarını halkın refahını artıracak sosyal projelerde kullandığı görüldü.

Kamu İktisadi Teşekkülleri'nin (KİT) denetim sonuçlarına göre, KİT'lerin reformu derinleştirildi, sanayi yapısı iyileştirildi. Çin'in KİT'leri gelirlerini artırıp harcamalarını düşürürken, aynı zamanda maliyetleri azaltıp performanslarını geliştiriyor.