Merkel Seçim Kampanyasını Resmen Başlattı

Merkel Seçim Kampanyasını Resmen Başlattı

Almanya Başbakanı Angela Merkel seçim kampanyasını Dortmund kentinde başlattı. Merkel'in seçim kampanyası süresince 50 farklı yerde konuşma yapması bekleniyor.

Hristiyan Demokrat İşçiler Sendikası'nın (CDA) Dortmund Westfallenhalle 2'deki etkinliğine misafir olan Merkel, 24 Eylül Federal Meclis seçimleri için kampanyasına da start verdi.

Salonda 800 kişilik bir kitleye hitap eden Merkel işsizlikle mücadele konusunda hükümetinin başarılarının altını çizerek işsizlerin sayısını yarı oranında düşürme vaadinde bulundu. Hristiyan Demokratların seçim programında yer alan 2025 yılına kadar işsizliği sıfırlama vaadini de yineledi.

Alman otomobilcilik sektöründeki skandallara da değinen Merkel "Otomobil endüstrisinin geniş kesimleri inanılmaz bir biçimde güven kaybetti" diye konuştu. Şirket yöneticilerinden teknoloji araştırma geliştirme konusunda daha fazla girişimde bulunmalarını istedi.

Araçların otomatik park özelliğinden esprili bir dille bahseden Merkel "O kadar iyi park edemeyenler günümüzde otomatik olarak bunu yapmayı deneyebiliyor. Tabi burada öncelikle erkeklerden bahsediyorum" dedi.