Mardin Büyükşehir Belediyesi, “Gençlik Festivali” Düzenledi

Mardin Büyükşehir Belediyesi, “Gençlik Festivali” Düzenledi
İçişleri Bakanlığı'nca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında görevlendirme yapılan Mardin Büyükşehir Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla "Gençlik Festivali" düzenledi.

Festivalde, tiyatro oyuncusu Cengiz Küçükayvaz'ın sunumuyla, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı'nda etkinlikler gerçekleştirildi.

Binlerce gencin katıldığı festivalde, çuval, yoğurt içme, halat çekme ve yumurta taşıma yarışmaları ile satranç turnuvası yapıldı.

Yazar Uğur Batı'nın imza günü dolayısıyla yüzlerce genç hep birlikte kitap okudu. Festivale katılanlara belediye tarafından çeşitli ikramlarda bulunuldu. 

Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, yaptığı konuşmada, kentte güzel şeylerin olduğunu söyledi. 

Mardin'e huzurun gelmesiyle birlikte her yaştan her kesimin özlediği etkinlikleri gerçekleştirdiklerini belirten Yaman, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı da bu bağlamda dolu dolu geçirdiklerini ifade etti. 

Mardin'in artık huzurun hakim olduğu bir kent haline geldiğini kaydeden Yaman, şunları söyledi: 

"İlimiz artık kabuğunu kıran bir şehirdir. Huzurun ve güvenin hakim olduğu kentimiz hak ettiği günlerine kavuşmuştur. Bu şehirde yaşayan herkes artık sosyal, kültürel ve turistik açıdan mutludur. Bunun tesisinde devletimizin ve hükümetimizin katkısı aşikardır. Bugün gençlerimiz ve ülke tarihimiz için önemli bir günü idrak ediyoruz. Bu özel günü kentimizde biz de özlenen bir şekilde kutladık. Festival havasında uzun zamandan beri ilk defa böyle bir etkinlik gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızın ilgisi de bizleri mutlu etti." 

Kentte sanatsal ve kültürel etkinliklere ara vermeden devam edeceklerini vurgulayan Yaman, "Uluslararası etkinliklerle dikkatleri Mardin'e çekeceğiz. Yapacağımız çalışmalarla ilimize olan ilginin daha da artmasını sağlayacağız. Yerli ve yabancı turizmin merkezi olan ilimiz yaşanabilir ve mutlu kentler arasında başı çekecek." diye konuştu. 

Festival, konserlerle devam etti.