Macron, ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne Gerginlikten Kaçınma Çağrısı Yaptı

Macron, ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne Gerginlikten Kaçınma Çağrısı Yaptı
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne gerginliği tırmandıracak söz ve eylemlerden kaçınmaları çağrısında bulundu.

Macron, yaptığı yazılı açıklamada, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin oluşturduğu balistik ve nükleer tehdit konusunda kaygı duyduğunu belirtti.

Uluslararası toplumun, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin önkoşulsuz diyaloğu başlatmasını" sağlaması gerektiğini vurgulayan Macron, bu süreçte Fransa'nın müttefikleri ve bölgedeki ortaklarıyla dayanışma içinde olduğunu kaydetti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, hafta içinde ABD askeri üslerinin bulunduğu Guam'a Hwasong-12 orta-uzun menzilli balistik füze saldırısı hazırlığında olduğunu duyurmuş, bu, ABD'nin şiddetli tepkisine neden olmuştu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesinde Kore Yarımadası'ndaki soruna ilişkin ilgili tüm taraflara "itidal" çağrısında bulunmuştu.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un yönetiminin hedefindeki Guam'da ABD'nin önemli askeri varlığı bulunuyor.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne 2 bin deniz mili uzaklıkta olan adada, Guam Deniz Üssü ve Andersen Hava Üssü'nde konuşlu 4 bin civarında Amerikan askeri görev yapıyor.

Adada bir THAAD sisteminin yanı sıra nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçakları ve sayısı belirtilmeyen savaş uçakları bulunuyor.