Macar Hükümeti'nden Soros Karşıtı Kampanya

Macar Hükümeti'nden Soros Karşıtı Kampanya
Macaristan Devlet Bakanı Janos Lazar, Macar asıllı Yahudi iş adamı George Soros'un sığınmacı planına karşı Macar hükümetinin ekim ayında ulusal danışma kampanyası başlatacağını söyledi.

Bakan Lazar, düzenlediği haftalık basın toplantısında, sığınmacı krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Lazar, sığınmacıların üye ülkeler arasında zorunlu paylaşımını öngören kota sistemi dolayısıyla yeni tartışmaların da başlayacağını belirtti, Macar hükümetinin bu konuda halkın desteğini istediğini ifade etti.

Soros'un yıllık 1 milyon sığınmacıyı Avrupa Birliği'ne (AB) getirmeyi planladığını ileri süren Lazar, hükümetin ekim ayında başlayacağı ulusal danışma kampanyası kapsamında Macar halkının, söz konusu planı destekleyip desteklemediğini öğrenmek istediklerini kaydetti.

Halka, ''Macaristan'ın göçmen ülkesi olmamasını destekliyor musunuz?'' şeklinde soru yöneltileceğini söyleyen Lazar, ''Macar hükümeti, demografi sorununu göç ile değil, Macar ailelerini destekleme yoluyla çözmeyi planlıyor.'' ifadesini kullandı.

Lazar, Soros'un yıllık bir milyon sığınmacıyı Avrupa'ya getirmek için AB'ye bazı planlar da sunduğunu savunarak, "Avrupa siyasetini George Soros'un planı domine ediyor. Söz konusu plana göre gerekirse kredi alınarak, vergi arttırarak bir milyon kişi Ortadoğu ve Afrika'dan Avrupa Birliği'ne (AB) getirilmeli.'' diye konuştu.

- Macar hükümeti ve Soros krizi

Sığınmacı karşıtı tutumuyla bilinen Macaristan hükümeti, Macar asıllı Yahudi iş adamı George Soros'u, finanse ettiği sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yıllık 1 milyon sığınmacıyı Avrupa'ya taşımakla suçluyor.

Başbakan Orban, Soros için şu ifadeleri kullanmıştı: "Soros, gizli bir şekilde kendi kurumları üzerinden yasa dışı göçe maddi destek veriyor. Soros'un göçmen siyasetine göre, AB'ye her yıl 1 milyon sığınmacı taşınmalı. AB Komisyonu, George Soros ve sivil toplum kuruluşları, Macaristan'ın göçmen düzenlemesine saldırıyor, Macaristan'ın sınırdaki tel örgüyü yıkmasını, hukuki düzenlemeler yapmasını ve yasa dışı göçmenlerin ülkeye girişine izin vermesini istiyorlar."

Macar hükümeti, 7 Temmuz'da "Ulusal danışma 2017, yüzde 99 yasa dışı göçü reddediyor" sloganıyla kampanya başlatmış ve kampanya kapsamında hazırlanan afişlerde, "Sonunda Soros'un gülmesine izin vermeyelim." ifadeleri kullanılmıştı.