Lübnan Cumhurbaşkanı Wang Yi'yi Kabul Etti

Lübnan Cumhurbaşkanı Wang Yi'yi Kabul Etti

 

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, dün Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.

Michel Aoun başkent Beyrut'ta gerçekleşen görüşmede, iki ülkenin dostluk ilişkilerinin bulunduğunu ve birbirine siyasi alanda karşılıklı destek sağladığını dile getirdi.

Çin'in ekonomik alanda Lübnan'ın en büyük ticari ortağı olduğunu belirten Aoun, güvenlik alanındaki iş birliğin de oldukça verimli olduğunu belirtti.

Aoun, ülkenin istikrarının korunmasının Lübnan için en öncelikli konu olduğunu ve Lübnan'ın hiçbir yabancı gücün ülkenin içişlerine müdahale etmesine izin vermeyeceğini ifade etti.

Çin'e yardımlarından ötürü teşekkür eden Aoun, Çin'in ülkedeki ekonomi inşasına ve gelişim çalışmalarına katılmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

Lübnanlı Lider ayrıca, Kuşak ve Yol'un inşasına katılmaya hazır olduklarını ve bunun bölgesel ekonomik ve kültürel temaslara yararlı olacağını kaydetti.

Wang Yi ise görüşmede, iki ülkenin karşılıklı anlayış ve saygı temelinde birbirine destek olduğunu belirtti.

Wang Yi, Çin'in "diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmeme ilkesi" çerçevesinde Lübnan'ın egemenliği ile toprak bütünlüğünü korumak ve milli uzlaşmayı ilerletmek için harcadığı çabalara kararlılıkla destek verdiğinin altını çizdi.

Wang, Lübnan'ın, Çin'in çekirdek çıkarlarına ilişkin sorunlara destek vermeye devam etmesini beklediklerini ve ülkesinin Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesinde Lübnan'la karşılıklı yarara dayalı iş birliğini güçlendirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.