Londra'daki İslamofobik Terör Saldırısı Protesto Edildi

Londra'daki İslamofobik Terör Saldırısı Protesto Edildi

İngiltere'nin başkenti Londra'da Müslümanları hedef alan terör saldırısı protesto edildi.

"Irkçılığa karşı ayağa kalk" adlı sivil toplum örgütü tarafından Finsbury Park Camisi önünde düzenlenen "İslamofobi'ye Hayır: Finsbury Park Camisi ile Birlikteyiz" başlıklı etkinliğe, İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, Müslüman toplumun üyelerinin yanı sıra Hristiyan, Yahudi, Ateist, Budist ve Sih olan çok sayıda vatandaş katıldı.


Etkinlikte yapılan konuşmalarda özellikle İslamafobi ve ırkçılık karşıtı mesajlar verilirken, birlik, beraberlik ve dayanışmanın önemine vurgu yapıldı.

Bazı katılımcılar etkinlik boyunca ellerinde, üzerlerinde "Birlikte güçlüyüz", "Tek bir toplumuz" ve "Sevgi kazanacak" yazılı dövizler tuttu.

Etkinliğin yapıldığı alandaki bir duvara ise sevgi mesajı içerikli notlar yazıldı. Bazı katılımcılar, yanlarında getirdikleri çiçek buketlerine sevgi, beraberlik ve dayanışma içerikli notlar iliştirerek, buketleri olay yerine bıraktı.Pazar günü gece yarısından sonra yaşanan saldırıda Darren Osborne adlı 48 yaşındaki İngiliz vatandaşı, kullandığı kiralık kamyoneti Finsbury Park Camisi civarında teravih namazından çıkan cemaatin üzerine sürmüştü. Saldırıda 1 kişi hayatını kaybederken, 10 kişi yaralanmıştı.

Osborne'un ailesi, saldırganın ırkçı olmadığını sadece ruhsal sorunları bulunduğunu söylerken, İngiliz polisi saldırganın akli sağlık durumunun teste tabi tutulacağını açıklamıştı.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Times, saldırganın işsiz olduğunu ve eşinden ayrıldığını ifade ederek, 4 çocuk babası Osborne'un geçen hafta Galler'in güneyindeki Pentwyn'deki bir birahaneden, komşusunun çocuğuna ırksal saldırıda bulunduğu için atıldığını yazmıştı.

Ada basını, Osborne'un herhangi bir aşırı sağcı örgüt üyesi olduğuna dair henüz kanıt bulunamadığını aktarırken, saldırganın eylemini düzenlerken, "Müslümanları öldüreceğim" diye bağırdığı belirtilmişti.