Liu Yandong “Çin-ABD Kültür Forumu”nda Konuştu

Liu Yandong “Çin-ABD Kültür Forumu”nda Konuştu

 

Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong, dün New York'ta düzelenen Çin-ABD Kültür Forumu'na katılarak bir konuşma yaptı.

Liu, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi Çin ile en gelişmiş ülkesi ABD'nin ilişkilerinde sağlıklı ve istikrarlı gelişmelerin korunmasının iki ülkenin halklarının temel hak ve çıkarlarının yanı sıra, dünyada barış, istikrar ve refahın hızlandırılmasına da yararlı olduğunu belirtti.

Liu, tarafların, kültürel değişimlerin sahip olduğu özel rollerini yerine getirerek, ikili ilişkilerin yeni başlangıç noktasında daha büyük gelişmelerin kaydedilmesini hızlandırması gerektiğini ifade etti.

Kültürel alanın öteden beri Çin-ABD kültürel değişiminin en ağırlıklı ve parlak noktası olduğuna dikkat çeken Liu, günümüzde "paylaşım ekonomisi"nin büyük ilgi toplayan bir kavram haline geldiğini ve kültürel değerlerin paylaşımda olduğunun altını çizdi.

Çin'in kültürel inşaya büyük önem verdiğini ve ABD'nin ise gelişmiş kültürel yaratıcılık endüstrilerine sahip olduğunu hatırlatan Liu, iki ülke arasında kültürel değişim ve kültür endüstrileri işbirliğinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu kaydetti.

Liu son olarak, tarafların kültür forumları düzenlenmesi gibi yollarla daha çok kültürel değişim kanaları açmasını beklediklerini sözlerine ekledi.