Libya Temsilciler Meclisinden Milletvekillerinin Mısır Ziyareti

Libya Temsilciler Meclisinden Milletvekillerinin Mısır Ziyareti

Mısır Genelkurmay Başkanı Mahmud Hicazi'nin, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisinde (TM) ülkenin güneyini temsil eden bir grup milletvekiliyle Libya krizinin çözümü için sunulan Kahire anlaşmasını görüştüğü bildirildi.

Heyet üyesi milletvekillerinden Miftah el-Kerhati, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hicazi'nin 11 kişilik Libya heyetiyle bir araya geldiğini, görüşmede Mısır'ın daha önce ev sahipliğini üstlendiği toplantılarda gündeme gelen Kahire anlaşmasının ele alındığını söyledi.

Kerhati, Mısır ordusunun bu ayın başlarında kamuoyuyla paylaştığı Kahire anlaşmasının "en geç Şubat 2018'de parlamento ve cumhurbaşkanı seçimlerinin yapılması, Libya Siyasi Anlaşması'nda düzenlemeye gidilmesi konusunda uzlaşılan noktaları inceleyecek Devlet Yüksek Konseyi ve TM üyelerinden oluşan ortak bir komite kurulması, Libya toprak bütünlüğünün korunması, yabancı müdahalesinin olmaması ve Siyasi Anlaşma'ya göre hareket edilmesi" gibi maddeleri içerdiğini dile getirdi.

Hicazi ile yaptıkları toplantıya değinen Kerhati, "Mısır makamları, Libya krizi konusunda bizim de görüşümüzü almak ve daha önce uzlaşılan konularda bir itirazımız olup olmadığını öğrenmek için bize davet gönderdi. Milletvekillerinin itirazı yok ve Mısır'ın çabalarını memnuniyetle karşılıyor." dedi.

Kerhati, güneyli milletvekillerinin yaklaşık bir ay öncesine kadar TM oturumlarını boykot ettiğini ve üyeliklerini askıya aldığını ancak geçen pazartesi günü ülkenin güneyine elektrik, yiyecek ve yakıt gibi temel hizmetlerin verilmemesine tepki amacıyla bu tutumlarından vazgeçmeye karar verdiklerini aktardı.

Mahmud Hicazi, daha önce TM'ye bağlı güçlerin komutanı Halife Hafter, TM Başkanı Akile Salih ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Faiz es-Serrac ile bir araya gelmişti.

Birleşmiş Milletler öncülüğünde başlatılan barış görüşmeleri sonucu Trablus ve Tobruk merkezli iki hükümet, 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde Libya Siyasi Anlaşması'nı imzalamıştı. TM'ye Siyasi Anlaşma'da yapılmasını istedikleri düzenlemeleri belirlemesi yönünde uluslararası ve yerel düzeyde çağrılar yapılmış ancak TM tarafından bu konuda adım atılmamıştı.