Li Keqiang, Sri Lanka Başbakanı ile Görüştü

Li Keqiang, Sri Lanka Başbakanı ile Görüştü

 

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün öğleden sonra, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Zirve Forumu'na katılmış olan Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe ile bir araya geldi.

Çin-Sri Lanka ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde geliştiğine işaret eden Başbakan Li, iki tarafın kendi avantajlarını değerlendirerek, ticaret, yatırım, altyapı inşası ve endüstriyel kapasite gibi alanlardaki iş birliğini derinleştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Çin'in Sri Lanka'yla birlikte piyasa ilkeleri ve ticari kurallar uyarınca Colombo Liman Kenti, Hambantota limanı, lojistik ve sanayi merkezi gibi projelerin inşasını ilerleteceğine dikkat çeken Li, Sri Lanka'nın elverişli hukuk, politika, güvenlik ve kamuoyu ortamını yaratması arzusunu dile getirdi.

Wichremesinghe, yaptığı konuşmada, Sri Lanka'nın Çin'le eşgüdümü sıkılaştırarak, Çinli işletmelerin Sri Lanka'da yatırım yapmalarına elverişli bir ortam yaratmaya hazır olduğunu kaydetti. Wichremesinghe, iki ülke arasında karşılıklı yarar ve ortak kazancın edinilmesi amacıyla, Sri Lanka'nın Colombo Liman Kenti ve Hambantota limanı gibi başlıca projelerin inşasına hız vereceğini ifade etti.

İki başbakan, görüşmeden sonra, ekonomi, teknoloji ve yatırım gibi alanlardaki ikili işbirliği belgelerini imzaladı.