Li Keqiang Margaret Chan'ı Kabul Etti

Li Keqiang Margaret Chan'ı Kabul Etti

 

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Beijing'de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) eski Başkanı Margaret Chan'ı kabul etti.

Li Keqiang görüşmede, Margaret Chan'ın görevi süresince üye ülkelerin, özellikle gelişmekte olan ülkelerin sağlık sistemi inşasının hızlandırılması için çalıştığını ifade etti. Li, Margaret Chan'ın Çin'in tıp ve sağlık sistemi reforumuna sağladığı destekleri takdirle değerlendirdiklerini dile getirdi.

Li Keqiang, Çin'in bütün dünya ülkeleri için zor bir sorun olan sağlık reformunu var güçle ilerleterek, dünyada boyutu en geniş ve 1 milyar 300 milyon insanın yararlandığı bir temel sağlık güvencesi ağı oluşturduğunu hatırlattı.

Ülkesinin "Sağlıklı Çin" inşasını geliştireceğini belirten Li Keqiang, DSÖ dahil uluslararası ortaklarla temasları güçlendirerek, deneyimleri paylaşmaya ve BM'nin 2030 sürdürülebilir gelişme gündemini hayata geçirmek için çaba harcamaya hazır olduğunu ifade etti.

Margaret Chan ise görüşmede, Çin hükümetinin DSÖ'nün çalışmalarına verdiği desteklerden ötürü teşekkürlerini sundu.

Chan, Çin'de uygulanan tıp ve sağlık sistemi reforumunun başarıyla yapıldığına dikkat çekti. Bu reformların dünya ülkelerinin sağlık sistemi inşasına faydalı deneyimler sağladığını vurgulayan Margaret Chan, Çin'in reformları derinleştirmesine ve uluslararası iş birliğini güçlendirmesine katkıda bulunmak istediğini sözlerine ekledi.