Li Keqiang, DSÖ'nün Yeni Genel Sekreteriyle Görüştü

Li Keqiang, DSÖ'nün Yeni Genel Sekreteriyle Görüştü

 

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün öğleden sonra Beijing'de Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yeni genel sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus'la görüştü

Tedros'u DSÖ Genel Sekreterliğine yeni seçilmesinden dolayı kutlayan Başbakan Li Keqiang, DSÖ'nün küresel sağlık işlerinin koordine edilmesinde ve küresel sağlık çalışmalarının geliştirilmesinde oynadığı değerli role önem verdiklerini hatırlattı. Li, DSÖ'nün çalışmalarına devamlı destek veren Çin'in, Kuşak ve Yol gibi konularda DSÖ'yle iş birliğini güçlendireceğini kaydetti.

Çin'in kırsal ve kentsel bölgelerde yaşayan tüm vatandaşları kapsayan, Çin'e özgü temel sağlık sisteminin oluşturulmasını hızlandıracağına işaret eden Li Keqiang, DSÖ'nün Çin'deki sağlık işlerine destek vermesi arzusunu dile getirdi.

Tedros, Çin hükümetinin küresel sağlık çalışmalarında, ebola salgını gibi kamu sağlığına ilişkin acil olaylara müdahale konusunda yaptığı önemli katkıları takdirle değerlendirdi. Tedros, küresel sağlık çalışmalarının daha iyi bir şekilde geliştirilmesi amacıyla, DSÖ'nün Çin'le birlikte ikili stratejik iş birliğini yüksek bir seviyeye taşımaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.