Li: ABD ile mal ve hizmet ticaretinin boyutunu genişleteceğiz

Li: ABD ile mal ve hizmet ticaretinin boyutunu genişleteceğiz

 

Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün Beijing'de ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile bir araya geldi.

Li Keqiang görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in dünyada en büyük gelişmekte olan ülke, ABD'nin ise en büyük gelişmiş ülke olduğuna işaret ederek, iki ülke arasında ilişkilerin sağlıklı gelişmesinin, iki tarafın menfaatine uyduğu gibi, uluslararası toplumun da beklentisi olduğunu vurguladı.

Li Keqiang, iki ülke arasında ortak çıkarların anlaşmazlıklardan çok daha fazla olduğuna dikkat çekerek, ABD ile karşılıklı saygı, iş birliği ve çifte kazanç ilkeleri doğrultusunda, mal ve hizmet ticaretinin boyutunu genişletmeye, anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmeye hazır olduklarını kaydetti.

Li ayrıca, ABD'nin Çin işletmelerine adil davranması, ileri teknoloji ihracatında Çin'e kısıtlamayı gevşetmesi, böylece iki halka refah sağlanması gerektiğini söyledi.

Ross yaptığı konuşmada, Çin'in istikrarlı şekilde dışa açılmasını olumlu karşıladıklarına işaret etti. Gerçekçi bir tavırla Çin'le diyalogu pekiştirmek, ticaret ve yatırım iş birliğini çoğaltmaktan yana olduklarını dile getiren Ross, kültürel değişimi yoğunlaştırmaya ve Çin-ABD ilişkilerini yeni düzeye taşımaya hazır olduklarını belirtti.