Le Monde: Alibaba Amazon'u Nasıl Bitirecek?

Le Monde: Alibaba Amazon'u Nasıl Bitirecek?

Alibaba, ilk bakışta intihar gibi görünen bir strateji sayesinde bir yılda Amazon'un bütün şirket ömründe yaptığından daha fazla kazanç sağladı. Uzun vadeli bakışa sahip olan Çin internet devi, Amazon'un Google'ın tuzağına düştüğü gibi bir tuzağa düşmedi. Bu tuzak, belki de Jeff Bezos'un Amazon'unun sonunu getirecek; ama  Alibaba'nın sahibi Jack Ma savaş sanatını iyi biliyor ve uyguluyor.

Tüm yeni işe başlayan siteler gibi başlarda Alibaba da site üzerinde trafik oluşturmak istemiş, siteyi ziyaret edenlerin daha sonra müşteriye dönüşeceğini ummuştu. Böylece, Çin'in en büyük arama motoru olan Baidu'nun referans sonuçlarına göre ilk sıralarda görünmek iyi olacaktı.

Ancak Jack Ma ve arkadaşları hiç beklenmeyen bir karar alarak Baidu'yu bloke edip onun Alibaba sitesinin sayfalarını referans göstermesini engellediler. Bu karar ilk bakışta delice görünüyordu, çünkü Alibaba'yı kocaman bir müşteri potansiyelinin gözü önünden çekiyordu.

Aslında Alibaba uzun vadeli bir yaklaşım sergilemiş oldu. Jack Ma, ürünlerini bir e-ticaret sitesinde satarak para kazanmayı hedeflemek yerine kendi sitesi üzerindeki trafiği paraya çevirebileceğini düşündü. Baidu'yu bloke eden Alibaba, gerçekte online alışverişe hazır müşterileri bulamak isteyen markaların onları bulabilecekleri yere, Alibaba'ya yönelme koşullarını yaratmış oldu.

Eğer Baidu'nun Alibaba'nın sayfalarına referans yapmasına izin vermiş olsaydı, Baidu da ona bugün Google'ın Amazon'a yaptığını yapacaktı. Google, Amazon'un müşterilerini yakalayarak markalara reklam satıyor. Nitekim markalar artık Amazon'un müşterilerine ulaşmak için tamamen Google'dan geçiyor.