Kuşak ve Yol İnşası Düzenli Olarak İlerletiliyor

Kuşak ve Yol İnşası Düzenli Olarak İlerletiliyor

 

Kuşak ve Yol iş birliğinin ve inşasının düzenli bir şekilde ilerletildiği bildirildi.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından dün yayınlanan bir raporda, Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde bağlantı inşalarının canlı olarak geliştiği kaydedildi.

Raporda, Endonezya'da yapımını Çinli işletmelerin üstlendiği Jakarta-Bandung Hızlı Tren Hattı ile Çin'in Yunnan eyaleti ve Laos'un başkenti Vientiane arasındaki Çin-Laos Demiryolu Hattı ve Pakistan'daki Gwadar Limanı gibi projelerin inşasının hızlandırılarak devam ettiği ifade edildi.

Rapora göre ayrıca, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa ile Cibuti'nin başkenti Cibuti arasındaki demiryolu hattı ve Kenya'nın başkenti Nairobi ile Doğu Afrika'daki en büyük liman olan Mombasa arasındaki demiryolu hattı hizmete açıldı.

Öte yandan Çin-Myanmar Ham Petrol Hattı hizmete açılırken, Çin ile Avrupa arasında 4 binden fazla tren seferi yapıldı. Söz konusu tren seferleri, 12 Avrupa ülkesindeki 31 kente ulaşım sağlıyor.

Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamında üretim kapasitesi iş birliği de devamlı olarak derinleştiriliyor. Şu anda Çin ile Kazakistan ve Etiypoya dahil 30'dan fazla ülke arasında üretim kapasitesi iş birliği yürütülüyor.

Rapora göre ayrıca, ticaret ve yatırımda sürekli artış kaydediliyor. Çinli işletmeler, bu yılın ilk yarısında Kuşak ve Yol güzergahındaki 47 ülkeye 6 milyar 610 milyon dolar yatırım yaptı.

Çinli işletmeler, 2016 yılının sonu itibarıyla Kuşak ve Yol güzergahındaki 20 ülkede 56 ekonomik ve ticari iş birliği bölgesini kurarak, toplam 18 milyar 500 milyon dolar değerinde yatırım yaptı.