“Kuşak ve Yol” Güzergâhında Çin Lezzetleri

“Kuşak ve Yol” Güzergâhında Çin Lezzetleri

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Changji Lezzet Caddesi'nde bulunan Xiaohuijin yağlı çörek dükkanının önünde turistler her gün uzun kuyruklar oluşturuyorlar.

Changji Lezzet Caddesi'nde satılan lezzetli yağlı çöreğin yanında, jiuwansanxingzi (9 kâse 3 sıradan oluşan sofra düzeni), youxiang (bir tür hamur kızartması), youtazi (pagoda şeklindeki hamur toplarından oluşan bir tür tatlı), mianfeizi (kuzunun işkembe, bağırsak ve kalp gibi organlarından hazırlanan bir tür yemek), dapanji (Acılı, patatesli tavuk yemeği) ve majiaoji (Sichuan biberiyle yapılan bir tür tavuk yemeği) gibi çeşitli yerel yiyecekler turistlerin ilgisini çekiyor.

Çincede refah ve uğur anlamına gelen Changji, Çin'in Yuan Hanedanı döneminde yer adı olarak kullanılmaya başlamıştı. Burası kadim İpek Yolu güzergâhının orta kısmında bulunuyordu.

Xinjiang'ın Changji Lezzet Caddesi ise Eylül 2008'de hizmete girdi. "Kuşak ve Yol İnisiyatifi"nin hayata geçirilmesiyle birlikte yerel hükümetin lezzet kültürü ve lezzet turizmi gibi sektörlerin gelişmesine öncelik vermesinden dolayı 61 dükkanın yer aldığı Changji Lezzet Caddesi'nde son yıllarda kalabalık artıyor.