“Kuruluşunun 100. Yılında Darülelhan” Konseri

“Kuruluşunun 100. Yılında Darülelhan” Konseri

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Bilindiği üzere 'nağmeler evi' anlamı taşıyan Darülelhan, Türkiye'nin ilk resmi müzik okulu olma özelliğini taşıyor. Kadim müzik birikimimizin oluşmasına ve birçok kıymetli eserin icrası yoluyla hafızalarda yerinin taze kılınmasına vesile olan birçok sanatçımızın yetiştiği bir okul aynı zamanda." dedi. 

Bakan Avcı, Aya İrini'de "Kuruluşunun 100. Yılında Darülelhan" konserine katıldı. Konser programında açılış konuşması yapan Avcı, "Sizleri en kalbi duygularla, hürmetle, muhabbetle, selamlıyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile İstanbul Üniversitesinin birlikte tertip ettiği bu güzel organizasyona katılımınız için sizlere teşekkür ederim. Bilindiği üzere 'nağmeler evi' anlamı taşıyan Darülelhan, Türkiye'nin ilk resmi müzik okulu olma özelliğini taşıyor. Kadim müzik birikimimizin oluşmasına ve birçok kıymetli eserin icrası yoluyla hafızalarda yerinin taze kılınmasına vesile olan birçok sanatçımızın yetiştiği bir okul aynı zamanda." diye konuştu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında kurulan ve cumhuriyetin ilanı ile de bir konservatuvar hüviyeti kazanan Darülelhan'ın bu sene kuruluşunun 100. yılını andıklarını belirten Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1986'da İstanbul Üniversitesine devredilen ve devrolunduğu günden bugüne İstanbul Üniversitemiz tarafından büyük bir ihtimamla muhafaza edilen kurum, bugünlere taşınmıştır. Bu vesileyle dünden bugüne bu müstesna kuruma emeği geçenlere teşekkür ediyor, ebedi aleme irtihal edenleri rahmet ve minnetle yad ediyorum. Darülelhan'ın kuruluşunun 100. yıl dönümü münasebeti ile hem bakanlığımız koroları hem de üniversitemize bağlı OMAR İcra Heyeti İle Kültür Bakanlığı bünyesindeki korolor, müzik tarihimizin çeşitli dönemlerinden örnekler seslendireceklerdir. Onları şimdiden tebrik ediyorum."

Konuşmanın ardından "Kuruluşunun 100. Yılında Darülelhan" konseri gerçekleşti.