'Kozmik Odada Kumpas' Davasına Birleştirme Talebi

'Kozmik Odada Kumpas' Davasına Birleştirme Talebi

"Kozmik Oda" soruşturmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerince kumpas kurulduğu gerekçesiyle eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve darbe girişiminin ardından TSK'dan ihraç edilen eski Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse'nin de arasında bulunduğu 121 kişi hakkında açılan davanın, aynı soruşturmada görev alan savcı ve hakimlerin Yargıtay 16. Ceza Dairesinde yargılandığı davayla birleştirilmesi talep edildi.

"Kozmik Odada Kumpas" iddianamesini kabul eden Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşmaya hazırlık tutanağını tamamladı. Mahkeme, 121 sanığın yargılanmasına 21 Ağustos 2017'de başlanmasına karar verdi.

Mahkeme, bu davanın, "Kozmik Oda" soruşturmasını yürüten ve FETÖ'nün darbe girişiminin ardından kamu görevinden ihraç edilerek tutuklanan eski Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili ile eski Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan, eski hakimler Nihal Uslu, Dündar Örsdemir, Abdullah Bahçeci ve Halil İbrahim Kütük'ün, Yargıtay 16. Ceza Dairesinde yargılandığı davayla birleştirilmesi gerektiğine hükmetti.

Dosyalar arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğuna karar veren mahkeme, bu sebeple dosyaların birleştirilmesi için Yargıtay 16. Ceza Dairesinden muvafakat istenmesini kararlaştırdı.