Kosova'da Bir Grup Türk Bayrağını Yırttı

Kosova'da Bir Grup Türk Bayrağını Yırttı
Kosova'nın güneybatısındaki Prizren şehrinde bir grup, Türk bayrağını asılı olduğu direkten indirerek yırttı.

Kosova medyasında yer alan görüntülerde, "Bu bayram, bizim bayramımız" diyen bir grup gencin, direkte asılı bayrağı indirdikleri ve üzerine basarak yırttıkları görüldü.

Kosova Türk Demokratik Partisinden (KDTP) yapılan yazılı açıklamada, Kosova'nın bağımsızlığının 9'uncu yıl dönümünde, Türk bayrağına yönelik bu saldırının şiddetle kınandığı ifade edildi.

Açıklamada, "Türk bayrağı, Türkiye devletinin bayrağı olduğu gibi Kosova'da yaşayan Türklerin de bayrağıdır. Bayraklar, iki milleti birbirine bağlayan temel unsurlardan biridir." ifadelerine yer verildi.

Saldırının faillerinin bir an önce bulunup cezalandırılması çağrısında bulunulan açıklamada, "Bu kadar anlamlı bir günde, dost bir ülkeye ve yapıcı Türk toplumuna karşı böyle bir saldırının gerçekleşmesine anlam veremiyoruz. Tüm Kosovalıların Bağımsızlık Günü'nü tebrik ederken, toplum olarak tüm ülkede daha çok saygı ve hoşgörünün olmasını diliyoruz." denildi.

Benzer bir olay geçen kasım ayında, Arnavutluk'un Bayrak ve Bağımsızlık Günü'nde yaşanmış, o dönemde de Türk bayrağı asılı olduğu direkten indirilmiş, Türkiye'nin Prizren'deki Başkonsolosluğuna saldırı düzenlenmişti.