Kore Demokrtik Halk Cumhuriyeti'nin Madrid Büyükelçisi İstenmeyen Kişi İlan Edildi

Kore Demokrtik Halk Cumhuriyeti'nin Madrid Büyükelçisi İstenmeyen Kişi İlan Edildi
İspanya, "istenmeyen kişi" ilan edilen Kore Demokrtik Halk Cumhuriyeti'nin Madrid Büyükelçisi'ni sınır dışı edecek. 

Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis, nükleer ve füze denemelerinden dolayı Kore Demokrtik Halk Cumhuriyeti'nin Madrid Büyükelçisi'nin sınır dışı edilmesi kararı alındığını ve bunun kendisine iletildiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu dolayısıyla New York'ta bulunan Dastis gazetecilere yaptığı açıklamada, bakanlığa çağrılan Kore Demokrtik Halk Cumhuriyetinin Madrid Büyükelçisi Kim Hyok Chol'a ülkeyi terk etmesi için 30 Eylül'e kadar süre verildiğini söyledi. 

Dastis, Kore Demokrtik Halk Cumhuriyeti'nin nükleer ve füze denemeleriyle ilgili gerek bu ülke yetkililerinin gerekse büyükelçisinin defalarca uyarıldığını hatırlatarak Kore Demokrtik Halk Cumhuriyeti'nin buna rağmen denemelerine devam ettiğini kaydetti.

İspanya'da "istenmeyen kişi" ilan edilen Kore Demokrtik Halk Cumhuriyeti'nin Madrid Büyükelçisi'nin ülkeyi terk edeceğini ifade eden Dastis, "Uluslararası güvenlik ve barış için ciddi bir tehdit olan bu programa karşı böyle bir karar almak gerekliydi." dedi. 

İspanya hükümeti, önceki haftalarda yine Kore Demokrtik Halk Cumhuriyeti'nin balistik füze denemesinden dolayı bu ülkenin Madrid'deki bir diplomatı sınır dışı etmişti.