Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin Balistik Füze Denemesi

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin Balistik Füze Denemesi

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ve ABD Pasifik Kuvvetleri Komutanı Oramiral Harry Harris'in Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne karşı askeri seçenekleri konuşmak üzere Güney Kore Genelkurmay Başkanı Orgeneral Lee Sun Jin ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

 Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Orgeneral Dunford ile Oramiral Harris, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin kıtalararası balistik füze denemesinden sonra Güney Kore Genelkurmay Başkanı Orgeneral Lee ile telefonda görüştüğü kaydedildi.

Dunford ve Harris'in, ABD-Kore Cumhuriyeti ittifakına olan güçlü bağlılıklarını ifade ettiği belirtilen açıklamada, görüşmede aynı zamanda (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti füze denemesine karşı) askeri seçeneklerin de konuşulduğu bilgisi yer aldı.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe de gazetecilere yaptığı açıklamada, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin bir balistik füze denemesi daha yaptığını bildirmiş ve füzenin Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesine düştüğünü ifade etmişti.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Albay Jeff Davis de Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin menzili bin kilometreye ulaşan kıtalararası balistik füze fırlattığı bilgisini paylaşmıştı.