Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nden Eski Kore Cumhuriyeti Devlet Başkanı Park'a Tehdit

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nden Eski Kore Cumhuriyeti Devlet Başkanı Park'a Tehdit

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti yönetimi, eski Kore Cumhuriyeti Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin görevi sırasında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un'a suikast planladığını iddia ederek, Park'ın "idamla cezalandırılacağını" bildirdi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti resmi haber ajansı KCNA'nın Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Devlet Güvenlik Bakanlığı, Halk Güvenlik Bakanlığı ve Merkezi Kamu Savcılığının ortak açıklamasına dayandırdığı haberine göre, Pyongyang yönetimi Park'ı ve dönemin Ulusal İstihbarat Servisi (NIS) eski şefi Lee Byoung Ho'yu Kim'e suikast planlamakla suçladı. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti yönetimi, her iki yetkilinin ve işbirlikçilerin "idamla cezalandırılacağını" belirtti.

Açıklama, Park'ın Lee'ye Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti liderinin iktidardan uzaklaştırılması için suikast dahil her türlü yönteme başvurulması için talimat verdiğine dair Japon basınında yer alan iddiaların ardından geldi.

Açıklamada, "Hain Park Geun-hye, onun kukla istihbarat servisi eski direktörü ve bu devlet destekli terör eyleminin diğer işbirlikçilerini idamla cezalandıracağız." ifadesi yer aldı.

Yetkililer, Park'ın 2015 yılında iktidara geldiğinde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti liderinin gizli şekilde ortadan kaldırılması planını yürürlüğe koyduğunu, bunun için bir suikast planı hazırladığını, ancak planın eylem aşamasında engellendiğini öne sürdü.

Açıklamada Seul yönetiminden Park ve Lee'nin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ye teslim edilmesi talep edildi.

Öte yandan Kore Cumhuriyeti haber ajansı Yonhap'ın konuyla ilgili haberinde, NIS yetkililerinin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin iddialarını "temelsiz" olarak nitelendirdikleri aktarıldı. 

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin açıklaması Kore Cumhuriyeti'nin yeni seçilen Devlet Başkanı Moon Jae-in'in ABD Başkanı Donald Trump'la yapacağı görüşme için Washington'a hareketinden saatler sonra geldi. Moon'un, Trump'la yapacağı görüşmede Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti kaynaklı nükleer tehdidin masaya yatırılması bekleniyor.

Park'ın görevden azledilmesiyle devlet başkanlığına seçilen Moon, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile barışçıl ilişki kurma yanlısı tutumuyla biliniyor.

Park döneminde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin gerçekleştirdiği iki nükleer test ve çok sayıda füze denemesi nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkilerde gerginlikler yaşanmıştı.