Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nden ABD'ye Müzakere Şartı 

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nden ABD'ye Müzakere Şartı 
Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Kim In Ryong, ABD ile nükleer müzakerelere yeniden başlanabilmesi için ABD'nin "tüm sorunların nedeni olan Kuzey Kore'ye yönelik düşmanca politikasına son vermesi" gerektiğini söyledi.  

Kim, BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin son nükleer füze denemesininin ardından ABD'nin bu ülkeye yönelik yaptırımların artırılması çağrısını eleştirdi. 

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin balistik füze denemelerinin "savunma amaçlı" olduğunu öne süren Kim, ABD'yi uluslararası toplumu "korkutmakla" suçladı. 

BM'ye de eleştiriler yönelten Kim, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yönelik yaptırım kararlarının yasal dayanağının araştırılması için uzmanlardan oluşan uluslararası bir forum oluşturulması talebine BM'nin karşılık vermediğini savundu. 

BM Güvenlik Konseyi, nükleer programı nedeniyle Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne 2006 yılında bu yana çeşitli askeri ve ekonomik yaptırımlar uyguluyor. 

- Müzakere şartı 

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin nükleer programı konusunda müzakereye açık olup olmadığı sorusuna Kim şöyle cevap verdi: 

"Herkesin bildiği gibi Amerikalılar diyalog işareti verdi ama önemli olan kelimeler değil, eylemler. Kore adasındaki sorunları çözmenin ön koşulu ABD'nin tüm sorunların nedeni olan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yönelik düşmanca politikasına son vermesi."

- Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti "WannaCry virüsü" iddialarını yalanladı

Dünya genelinde yaklaşık 150 ülkede yüz binlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry virüsünün yayılmasının arkasında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin olduğu iddialarını ise yalanlayan Kim, "Siber saldırıları Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile ilişkilendirmek saçma. Ne zaman garip bir şey olsa ABD ve düşman güçler Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne karşı kasıtlı kampanya yürütüyor." dedi.