Kore Cumhuriyeti Devlet Başkanı Moon Beyaz Saray'da

Kore Cumhuriyeti Devlet Başkanı Moon Beyaz Saray'da

ABD Başkanı Donald Trump, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti rejimine karşı stratejik sabır dönemi başarısız oldu. Dürüstçe söylemek gerekirse bu sabır sona erdi." dedi.

Trump, ilk kez Beyaz Saray'da ağırladığı Kore Cumhuriyeti Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Oval Ofis'teki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin sarsılmaz ve köklü olduğunu vurgulayan Trump, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti tehdidine karşı ABD'nin her zaman Kore Cumhuriyeti ile yan yana olacağını belirtti.

Trump, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti rejimine karşı stratejik sabır dönemi başarısız oldu. Dürüstçe söylemek gerekirse bu sabır sona erdi. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti olarak bilinen kötülüğe karşı müttefiklerimizi ve kendi vatandaşlarımızı korumak için diplomatik, güvenlik ve ekonomik tedbirler noktasında Kore Cumhuriyeti ve Japonya ile yakın çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Trump, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin vahşi ve pervasız rejiminin tehditiyle beraber yüzleşiyoruz. Bu rejimin nükleer ve balistik füze programları kararlı bir karşılık gerektiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Moon ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne karşı alınabilecek tüm tedbirleri konuştuklarını dile getiren Trump, ayrıca iki ülke arasındaki ticaret anlaşmasını da yeniden müzakere ettiklerini söyledi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Asya turu kapsamında 17 Nisan'da Kore Cumhuriyeti ile Kuzey'i birbirinden ayıran Askerden Arındırılmış Bölge'yi (DMZ) ziyaret etmiş ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti rejiminin nükleer silahları ve balistik füzeleri bırakmaya yanaşmadığına işaret ederek, "ABD'nin stratejik sabır dönemi sona ermiştir." şeklinde konuşmuştu.