Kissinger: ABD ve Çin dostlukta ve işbirliğinde ısrar etmeli

Kissinger: ABD ve Çin dostlukta ve işbirliğinde ısrar etmeli

 

ABD ziyaretine devam eden Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong, önceki gün New York'ta ABD eski dışişleri bakanlarından Henry Kissinger'in kendisinin onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.

Taraflar yemekte, Çin ile ABD arasındaki dostane iletişim hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Liu Yandong, bu yılın eski ABD başkanlarından Richard Nixon'un Çin'i ziyaret etmesinin ve "Shanghai Açık Bildirisi"nin açıklanmasının 45. yıldönümü olduğuna işaret ederek, Dr. Kissinger'in bu tarihi olayın sürecine katıldığını hatırlattı.

Liu, Çin-ABD ilişkilerinin çeşitli zorluklara rağmen 45 yıl boyunca devamlı olarak ilerlediğini vurguladı.

Çin Komünist Partisi'nin 19. Ulusal Kongresi'nin kısa bir süre içinde düzenleneceğini dile getiren Liu, toplantının Çin halkının siyaset hayatındaki önemli bir olay olduğu gibi, ABD dahil dünya ülkeleri ile iletişimin ve işbirliğinin güçlendirilmesine de dinamizm sağlayacağına dikkat çekti.

Liu, Çin'in ABD'yle birlitke Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump arasında varılan önemli fikir birliklerini hayata geçirerek, birbirine saygı gösterme, karşılıklı yarar, işbirliğini genişletme ve fikir ayrılıklarını kontrol etme temelinde ikili ilişkileri sağlıklı şekilde ilerletmeye hazır olduğunu belirtti.

Henry Kissinger ise, Çin'in gelişmesinde son yıllarda gözle görülür başarılar kaydedildiğini ve uluslararası konumu ile etkisinin de günden güne yükseldiğine işaret etti.

Kissinger, iki büyük ülke olarak ABD ile Çin arasındaki işbirliğinin dünya barışı ve kalkınması için büyük bir önem taşıdığını dile getirdi.

Kissinger son olarak, dünyaki durumun ve ABD-Çin ilişkilerinin kritik dönemde bulunduğu bugünlerde, iki ülkenin dostluk ile işbirliğini ortak hedef olarak belirlemesi ve bu hedefe ulaşmak için çaba göstermesi gerektiğini ifade etti.