Kara Havacılık Komutanlığındaki Darbe Girişimi Davası

Kara Havacılık Komutanlığındaki Darbe Girişimi Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Havacılık Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 152'si asker, 3'ü sivil 155 sanık hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumlarındaki duruşma salonunda görülen duruşmaya, tutuklu ile tutuksuz sanıklar, yakınları ve avukatları ile müştekiler, yakınları ve avukatları katıldı.

Sanıklardan eski Kara Havacılık Kurmay Başkanı Mehmet Şahin, savunmasında, sözde "Yurtta Sulh Konseyi" üyesi olduğu gerekçesiyle yargılandığı belirterek, Genelkurmay Karargah davasındaki savunmasını tekrarladı.

Şahin, hakkındaki "darbe girişimindeki hava harekatını sevk ve idare etmek" suçlamasını kabul etmeyerek, haber alınmasına rağmen darbe girişiminin engellenememesinde TSK komuta kademesinin ve MİT'in sorumlu olduğunu savundu.

TSK'nın 15 Temmuz gecesi yeterli önlemi almadığını, en ufak bir terör saldırısı ihtimalinde dahi personele mesaj çekildiğini ancak 15 Temmuz'da herhangi bir bilgilendirmenin yapılmadığını öne süren Şahin'in beyanı sırasında bir müşteki yakını, "Türk milleti, ordusuna güvendi. İhaneti ordusundan beklemedi, bu yüzden önlem almadılar. Başkomutanına ihanet eden ordu TSK olamaz, olsa olsa Yunan ordusu olur." diye bağırdı.

Darbe girişimi ihbarının ardından hava sahalarının kapatılmasının teşebbüsü kolaylaştırdığını ileri süren Şahin, "Eğer darbe ihbarının ardından hava sahaları kapatılmasaydı da herşey rutin akışına bırakılıp, tüm birliklere gece eğitimi yapılması talimatı verilseydi, darbeciler bu kadar rahat edemeyecek ve hareket alanı bulamayacaklardı." diye konuştu.

Darbe girişiminde uçuş yapmadığını ve FETÖ ile bir bağının olmadığını savunan Şahin, daha önceki ifadelerini insan hakları ihlalleri gerekçesiyle reddettiğini, mahkeme huzurunda verdiğinin geçerli olduğunu belirtti.

Duruşmaya yarın sanık savunmalarıyla devam edilecek.

- İddianame

İddianamede, şüphelilerden 7'si hakkında sadece FETÖ üyeliğinden, 148'i hakkında ise "terör örgütünü yönetmek", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs", "askeri komutanlıkların gasbı", "nitelikli şekilde kasten öldürme", "nitelikli şekilde kasten öldürmeye teşebbüs" ve "nitelikli şekilde kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" suçlarından hapis cezası isteniyor.

Darbe faaliyetini yöneten asker şüpheliler Ünsal Coşkun, Mehmet Şahin, Özcan Karacan, Mustafa Durmuş, Halil Gül, Uğur Kapan hakkında "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan da kamu davası açılırken bu şüphelilerden sözde "Yurtta Sulh Konseyi" üyesi oldukları öne sürülen Coşkun, Şahin, Karacan ve Gül hakkında başka bir dava daha bulunuyor.

Darbe girişimi sırasında şehit olan 28 kişinin 30 yakını ile yaralanan 276 kişinin "müşteki" olarak yer aldığı iddianamede, Kara Havacılık Komutanlığında görev yapan FETÖ mensubu askerlerin, 16 Temmuz 2016 saat 03.00 sıralarında icraya konulmasını planladıkları darbe girişimine ilişkin tüm hazırlıkları 15 Temmuz akşamı saat 18.00 itibarıyla tamamladıkları belirtiliyor.

İddianamede ayrıca, Kara Havacılık Komutanlığında 15 Temmuz günü öğle saatlerinde askeri darbe kapsamında görevlendirilen subaylardan birinin, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığına gittiği ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın alınacağı bilgisini verdiği anlatılıyor.