Kanada Başbakanından Orman Yangını İçin Yardım Çağrısı

Kanada Başbakanından Orman Yangını İçin Yardım Çağrısı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, British Columbia eyaletinde devam eden orman yangınından mağdur olanlar için halka yardım çağrısı yaptı.

British Columbia eyalet Başbakanı John Horgan ve bakanlarla yangının meydana geldiği Williams Lake bölgesinde incelemelerde bulunan Başbakan Trudeau, burada yaptığı açıklamada, halkı yangında mağdur olanlara ulaştırılmak üzere Kanada Kızılhaçına yardımda bulunmaya çağırdı.

Yangın söndürme, tahliye ve kurtama çalışmaları için 172,5 milyon dolar harcandığını belirten Trudeau, ''Halkımızı acilen Kanada Kızılhaçına bağış yapmaya çağırıyorum. Geçmişte zor zamanlarda olduğu gibi biliyorum ki Kanadalılar bir kez daha merhametlerini gösterecekler." ifadelerini kullandı.

-1 dolara ilave 1 dolar uygulaması olmayacak 

Öte yandan bugüne kadar meydana gelen büyük afetlerde, federal hükümetin bağışlanan her 1 dolar için afet bütçesine 1 dolar ilave yapması uygulamasının bu afette uygulanmayacağının açıklanması, muhalefetin tepkisine neden oldu. Muhalefet partilerinin sözcüleri, kararın halkın yardım isteğini kırdığını öne sürerek hükümeti eleştirdi.

British Columbia Eyaleti Kamu Güvenliği Bakanı Mike Farnworth, eyalet bütçesinden Kanada Kızılhaçına 100 milyon dolar aktarıldığını ve başvuruda bulunan 44 bin mağdura 10 milyon doların üzerinde yardım yapıldığını açıkladı.

- 426 bin hektarlık alan yok oldu

Rüzgarla birlikte aşırı sıcak ve kuru havanın da etkisiyle yayılarak süren orman yangınında 426 bin hektarlık alan kül oldu. British Columbia Yangın Bilgi Merkezi verilerine göre, 150 ayrı bölgede devam eden felakette, afet bölgelerine dün itibarıyla 13 yeni yangın noktası eklendi.

4 bin kişinin söndürme çalışmalarına katıldığı orman yangınında, 200'ü havadan olmak olmak üzere bin 500'ün üzerinde araç kullanılıyor.

Yangının söndürüldüğü bölgelerde daha önce evlerinden tahliye edilenlerin bazılarına eve dönüş izni verilirken, yeni yerlerde tehdit altındaki 6 bin kişi de barınma merkezlerine yerleştirildi.