Jandarma Teşkilatının Kuruluşunun 178. Yılı

Jandarma Teşkilatının Kuruluşunun 178. Yılı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Gerek jandarmanın, gerek diğer emniyet birimlerimizin, askerimizin, poli̇si̇mi̇zi̇n, korucumuzun bu dönemi̇, 'ülkemi̇zi̇n tari̇hi̇nde bi̇r şeyleri̇ değiştiren, yılların acısını, kanayan yarasını dindiren nesil' olarak tari̇he geçecektir." dedi.

Jandarma Genel Komutanlığının 178'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Güvercinlik Eğitim ve Spor Tesisleri'nde iftar verildi.

İftara, İçişleri Bakanı Soylu'nun yanı sıra Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ile şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Program öncesinde tasavvuf dinletisi ve dua edilmesinin ardından emekli öğretmen Ruhsati Eroğlu, jandarma teşkilatının kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yazdığı "Jandarma Türküsü"nü seslendirdi.

Burada bir konuşma yapan Süleyman Soylu, her mesleğin kendine ai̇t kazançları ve getirileri olduğunu, bazılarında sadece çok para kazanıldığını, bazılarının ise geliri az olmasına rağmen makamı ve mevkisi olduğunu söyledi.

Çok az mesleğin para kazanmak değil dua kazanmak i̇çi̇n yapıldığını ve bunlardan birisinin de jandarma olduğunu vurgulayan Soylu, bu görevi̇n temeli̇nde vatan sevgisi, hedefinde şehitlik ve gazilik bulunduğunu belirtti.

Bakan Soylu, dönemin alelade bi̇r dönem olmadığına dikkati çekerek, "Gerek jandarmanın, gerek diğer emniyet birimlerimizin, askerimizin, polisimizin, korucumuzun bu dönemi, 'ülkemizin tarihinde bir şeyleri değiştiren, yılların acısını, kanayan yarasını dindiren nesil' olarak tarihe geçecektir." diye konuştu.

Jandarma teşkilatının "Türkiye'nin içindeki bütün cerahati temizleyen bi̇r efsane nesil" olarak tari̇he geçeceğini belirten Soylu, şunları kaydetti:

"Türkiye bugün terörle mücadelesinde tarihindeki en güçlü noktadadır. Eski dönemlerde emek vermiş kardeşlerimizin yaptıkları elbette ki kıymetli hizmetlerdir. Allah hepsinden razı olsun, emek verdiler, can verdiler, gayret sarfettiler. Ancak bu dönemde hem teknik kapasite olarak, hem anlayış olarak dünün çok daha ilerisindeyiz. Karşımızdaki örgüt sayısı artmış olmasına rağmen, bugün bütün güvenlik birimlerimi̇z 178 yıl önceki̇ azi̇m ve kararlılıkla, Çanakkale'deki kahramanlıkla ama illaki yeni̇ teknolojilerle, yeni stratejilerle bu i̇şi̇n üstüne gitmektedir. İnşallah buradan en kısa zamanda netice alınacaktır. Derdimi̇z bu milletin huzuru, çocuklarımızın şu ay yıldızlı bayrak altında güvenle yaşamasını, barış ve kardeşlik içinde yaşamasını temi̇n etmektir. Diğer güvenlik güçleri̇mi̇z gi̇bi̇ jandarmamız da 178 yıldır bu amaç uğruna çalışmaktadır."

Türkiye'de yaşayanların bu topraklarının hakkını verdiğini ve Anadolu vicdanını kendi gönül dünyasında özümsediğini ifade eden Süleyman Soylu, Türk milletinin bir hedefi olduğu gibi bu millete karşı hasmane duygular besleyenlerin de hedefinin kardeşlik ve birliktelik duyguları olduğunu vurguladı. 

Soylu, "Bu kardeşliğin, bu birlikteliğin gücünü bütün hasımlarımız bilmektedir ve adımlarını ona göre atmaktadırlar." değerlendirmesinde bulundu.