İzmir'de FETÖ'nün Darbe Girişimine İlişkin Dava

İzmir'de FETÖ'nün Darbe Girişimine İlişkin Dava

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan ve 270 sanığın yargılandığı davanın öğleden sonraki oturumunda bazı tutuksuz sanıklar savunma yaptı.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'ndeki duruşma salonunda, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen oturumda, tutuklu ve tutuksuz sanıklardan bir bölümüyle taraf avukatları hazır bulundu.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kaydedilen duruşmada tutuksuz sanık Yüzbaşı Hakan Yukarki, 15 Temmuz günü Alay Komutanı Albay Murat Dağlı'nın emri ile havalanacak iki helikoptere eşlik etmek üzere, Gaziemir'den, Çiğli 2. Ana Jet Üssü'ne gittiklerini belirtti. 

Birinci helikopterde bulunan Albay Murat Dağlı'nın "Uçuş lideri benim. Beni takip edeceksiniz, kimseyle temas kurmayacaksınız" diye önceden kendilerini uyardığını ileri süren Yukarki, havalandıktan 10 dakika sonra Çiğli'ye indiklerini, bir süre sonra Dağlı'nın kendilerini Ege Ordu Komutanlığına gönderdiğini ancak daha sonra tekrar Çiğli'ye çağırdığını anlattı.

Çiğli 2. Ana Jet Üssü'ne tekrar iniş yaptıklarında Albay Murat Dağlı'nın bu kez kendilerinden Marmaris'e gidecek helikoptere eşlik etmelerini istediğini ifade eden Yukarki, şu savunmada bulundu:

"Yanımdaki ikinci pilot Üsteğmen Serkan Çoban, helikopterin motorlarını kapatarak gitmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Yarbay Bahattin Akgül çağrıldı ama o da gelmedi. Serkan Üsteğmen bu arada internetteki haberlerden bahsetti. Bahattin Yarbay arızalı dediği helikopter ile Gaziemir'e geri dönmek için kalkınca biz de şüphelendik. Karar alıp biz de Alay Komutanı Murat Dağlı'nın emirlerine karşı geldik ve Gaziemir'e geri döndük. Helikopterdeki teknisyen astsubay Yasin Büyükaltay indikten sonra bataryaları söktüğünü ve anahtarları götürdüğünü söyledi." 

- "Haberler üzerine şüphelendim"

Tutuksuz sanık Üsteğmen Serkan Çoban ise 15 Temmuz gecesi emir üzerine Marmaris'e gidecek helikoptere eşlik edeceklerini ancak internette gördüğü haberler üzerine şüphelendiğini ve kanunsuz emir verildiğini düşündüğünü anlattı.

Çoban, kimin hain olduğunu anlayabilmek için bir plan yaptığını ancak kimseyle paylaşmadığını belirterek, şu ifadede bulundu:

"Normalde bizim kalkacak helikopterlerin arkasından çıkmamız gerekirdi ama ben motorları kapattım. Hakan Yüzbaşı bana, 'Ne yapıyorsun' dedi. Ben de bunun üzerine 'Uçmayacağım. Vatan hainliği yapamayız' dedim. Kulaklığı olan diğer helikopter pilotları da bunu duymuştur sanıyorum. Ne can güvenliği kaldı ne bir şey. Hakan Yüzbaşı'ya internetteki haberlerden bahsettim. Helikopterinin arızalı olduğunu söyleyen Yarbay Bahattin Akgül, Gaziemir'e geri dönünce biz de dönmeye karar verdik. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı derdest etmek için kalkmaya hazırlanan helikopterler bir süre pistte beklemek zorunda kaldı. Suikaste giden timleri bu şekilde engellemeye çalıştım. Beklemedikleri anda beklemedikleri bir şey yaptım. Belki bu sayede hainlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gitmelerini geciktirdim." 

- İddianame 

İzmir'de FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan bin 300 sayfalık iddianame, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti. 

İddianamede, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen bir numaralı olmak üzere 267 sanığa "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma, TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlamaları yöneltilmişti. Daha sonra hazırlanan ek iddianameyle 3 kişinin daha dosyaya eklenmesiyle sanık sayısı 270'e yükselmişti. 

Sanıklar arasında, tamamı Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ihraç edilen, "Yurtta sulh konseyi"nce Manisa ve İzmir'de sözde "Sıkıyönetim komutanı" ilan edilen tutuklu sanıklar Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, NATO Kara Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Salih Sevil, Bornova 57. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmed Nuri Başol, Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız, Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yaşar Çamur, Hava Teknik Okulları Komutanı Tümgeneral Ahmet Cural, Ulaştırma Personel ve Eğitim Komutanı Tümgeneral Mustafa İlter, İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Osman Nadir Saylan, Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka, Hava Eğitim Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Veyis Savaş ile Gaziemir Hava Sınıf Okulları Komutanı Tuğgeneral Ersal Ölmez de bulunuyor.