“İstanbul'un fethiyle atılan saygı tohumları yeniden filizlenmiştir”

“İstanbul'un fethiyle atılan saygı tohumları yeniden filizlenmiştir”

Başbakan Binali Yıldırım, "İstanbul'un fethiyle insanların gönüllerine atılan saygı ve muhabbet tohumları yeniden filizlenmiştir. Dünya döndükçe, güneş doğdukça bu kardeşlik iklimi daima var olacaktır." dedi.

Yıldırım, Hali̇ç Kongre Merkezi̇ sahi̇li̇nde, "İstanbul Protokolü İftarı ve İstanbul'un Fethi̇ni̇n 564. Yılı Kutlamaları"nda yaptığı konuşmada, yalnız kendilerinin değil, milletin gözünde de İstanbul'un çok ayrı bir yere sahip olduğunu söyledi.

Bu yıl İstanbul'un fethinin 564. yılının idrak edildiğini aktaran Yıldırım, İstanbul'un fethinin insanlık tarihi için bir dönüm noktası olduğunu, fetihle birlikte dünyada güç dengelerinin değiştiğini ve Türk milletinin tarihin öncü milletleri arasına girdiğini kaydetti.

Yıldırım, İstanbul'un fethinin, asırlardır pek çok mesaj verdiğini aktararak, "Bu fetih, inancın, azmin, cesaretin ve bilginin eseridir. İstanbul için 'fethedilmez' deniliyordu. 'Bu deniz aşılmaz, bu surlar yıkılmaz' deniliyordu. 1453'te sadece mekan değil, aynı zamanda zaman da fethedildi. Sadece 'Bir çağ kapatılıp, diğer çağ açıldı' demek bu mümtaz fetih için çok yetersiz kalır. Çöküşün, karanlığın, çürümenin çağı bitmiş; medeniyetin, ihya ve inşanın, insanlığın, aydınlığın çağı açılmıştır. İstanbul'un fethiyle insanların gönüllerine atılan sevgi ve saygı tohumları yeniden filizlenmiştir. Dünya döndükçe, güneş doğdukça bu kardeşlik iklimi daima var olacaktır. İstanbul'un fethi, bu topraklarda yaşayan herkes için büyük anlam ifade ediyor. Osmanlı'dan bugüne kadar ticaretin, ekonominin, kalkınmanın en önemli mihenk taşı fetih olmuştur." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, fethin gerçekleşmesiyle birlikte dünya ticaretinin anahtarı olan tarihi İpek Yolu güzergahının kontrolünün de Ege Denizi'nde ve Akdeniz'de egemenliğin ve ticaret üstünlüğünün de tartışmasız bir şekilde Türklere geçtiğini söyledi.

Yıldırım, tarihi İpek Yolu'nu kaybeden Batı'nın dünya coğrafyasında başka yolların keşfine yöneldiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz de atalarımızın izinde gidiyor, tarihi İpek Yolu'nu demir ipek yoluna çeviriyoruz. Atamız Fatih nasıl gemileri karadan denize indirdiyse onun torunları Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları da trenleri ve arabaları denizin altından geçirerek iki kıtayı birleştirdi. Marmaray, Avrasya, Bakü-Tiflis-Kars projeleri bu tarihi İpek Yolu'nun Asya'dan Avrupa'ya uzanan en önemli halkalarıdır. Yeni bir çağın habercisi olan bu şehir, hep kutlu başlangıçları müjdelemiştir. 15 Temmuz gecesi İstanbul yine bir başlangıç yazmış, başlangıca sahne olmuştur. Toplumun her kesimden vatandaşlarımız zatıalinizin çağrısına kulak vererek bu topraklarda bugüne kadar görülmemiş bir devlet-millet dayanışmasını gerçekleştirmiştir. Millet, o gece tarihine sahip çıkmış. Böylece devletimiz, büyük bir badireden güçlenerek tekrar hayata geçmiştir."