İspanya'da Yılın İlk Sıcak Hava Dalgası Yaşamı Zorlaştırdı

İspanya'da Yılın İlk Sıcak Hava Dalgası Yaşamı Zorlaştırdı
İspanya'da yılın ilk sıcak hava dalgası ülkenin büyük bölümünde sıkıntıya yol açtı.

Hava sıcaklığı ülkenin bazı kentlerinde 42 dereceye kadar çıkarken, sivil yardım ekiplerinin 32 ilde ikinci derece ihtiyat seviyesi olan "turuncu alarma" geçtikleri bildirildi.

Sıcaktan etkilenen şehirlerden biri olan başkent Madrid'deki bir okulda yaklaşık 40 öğrenciye sağlık görevlilerinin müdahale ettiği, öğrencilerden 4'ünün gözetim altında tutulmak amacıyla hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Madrid Özerk Yönetimi Hükümeti Eğitim Sorumlusu Jesus Sanchez Martos, sıcaktan korunmak için sınıflara vantilatör veya nemlendirici cihaz konulması ve öğrencilerin derslerde yelpaze kullanması tavsiyesinde bulundu. 

Eğitim çalışanlarının bağlı olduğu sendikalar ise okulların kapanacağı 22 Haziran'a kadar derslerin gündüz saat 12.00'ye kadar yapılmasını istedi.

Ülke genelinde sıcaklara karşı halka bolca su tüketmeleri, gölgede kalmaya çalışmaları ve yaşlılar, hastalar ve çocukların günün en sıcak saatlerinde zorunlu kalmadıkça sokağa çıkmamaları tavsiyelerinde bulunuldu. İstatistiklere göre sıcaktan dolayı hayatını kaybedenlerin yüzde 50'sinin 65 yaş üstü bireyler olduğuna dikkat çekildi.

Meteoroloji uzmanları Atlantik'ten gelen alışılmışın dışındaki sıcak hava dalgasının 18 Haziran'da ülkeyi terk edeceğini duyurdu.