Irak Başbakanı İbadi:

Irak Başbakanı İbadi:
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ülkede yerel ve genel seçimlerin zamanında yapılacağını belirterek, olağanüstü hal (OHAL) hükümeti iddialarını yalanladı.

İbadi, Bağdat'taki hükümet sarayında basın toplantısı düzenledi.

Bağdat'ta üst üste meydana gelen bombalı saldırılara değinen İbadi, "Terör, psikolojik ve medya zaferi elde etmek istiyor. Bunu uyuyan hücreleri olmazsa gerçekleştiremez. Bağdat'taki ortak kontrol noktalarının oluşturulması için köklü çözüm planlarımız var." dedi.

Irak ve Suriye sınırının güvenliğini sağlamaya çalıştıklarını dile getiren İbadi, "Bunun için Ortak Operasyonlar Komutanlığı ile Haşdi Şabi arasında ortak plan söz konusu. Bu plan, başkomutan olarak benim denetimimde ortaya koyuldu." şeklinde konuştu.

İbadi, söz konusu sınır güvenliğinin Irak ile Suriye'deki DEAŞ'ı birbirinden ayıracağını söyledi.

- Maliki'ye yanıt

İbadi, ülkede yerel ve genel seçimlerin zamanında yapılacağını vurgulayarak, "Seçimler ertelenerek, ülkede olağanüstü hal hükümeti (OHAL) kurulacağı iddialarına şaşırıyorum. Siyasi güçleri, ulusal birliği muhafaza ve etmeye ve terörle mücadeleye destek vermeye çağırıyorum. Sadece halk birilerini iktidardan uzaklaştırabilir." dedi.

Eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri el-Maliki, seçimler ertelenerek ülkede olağanüstü hal hükümeti kurulacağı iddialarını sık sık dile getiriyor.