İpek Yolu'nda Çin Etkinliğinin Xinjiang Bölümü Başladı

İpek Yolu'nda Çin Etkinliğinin Xinjiang Bölümü Başladı

 

Çin Uluslararası Radyosu (CRI), Pekin Belediyesi Basın Ofisi, Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Tanıtım Ofisi ve Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'nin düzenlemiş olduğu İpek Yolu'nda Çin etkinliğinin Xinjiang ayağı dün Urumqi'de başladı.

İpek Yolu'nda Çin etkinliği kapsamında önceki gün Urumqi'ye ulaşan konukları ÇKP Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Dış Tanıtım Ofisi Başkan Yardımcısı Wang Wulong Urumqi havaalanında karşıladı.

Urumqi'de ilk olarak tarımsal plastik ve gıda paketleme ürünleri yapan Rival şirketindeki üretim aşamalarını gören konuklar ardından Xinjiang'daki şifalı bitkilerden modern biyoteknoloji kaynaklarını araştıran Shanhao Bioteknoloji'yi ziyaret ettiler. Konuklar burada çeşitli maka turpu ürünlerini ve kum banyosunu denediler. 20 dakikalık kum banyosunda kaldıktan sonra konuşan Türkiye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Hamit Ersoy uzun süre tatil yapmış kadar kendisini dinlenmiş hissettiğini söyledi.

Türk gazeteciler ve RTÜK yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 6 ülkeden gelen konukların bir sonraki durağı Xinjiang Geleneksel Çin Tıbbı Hastanesi oldu. Hastanede Geleneksel Çin Tıbbı'na göre hazırlanan ilaçların yapım aşamalarını ve Çin sağlık uygulamalarını deneyimleyen konuklar Çinli doktorlar tarafından muayene edildi.

İpek Yolu'nda Çin ekibi ayrıca Xinjiang Üniversitesi'nde 26 ülkeden gelen 450 yabancı öğrencinin temsilcileriyle bir araya geldi. Yapılan karşılıklı söyleşi sırasında Azerbaycanlı Çince bölümü öğrencisi İftihar Shukurov Çince öğrenmeyi neden seçtiği sorusu üzerine, dünya üretimin büyük bir kısmının Çin'de yapıldığı bir dönemde Kuşak ve Yol inisiyatifi ve Çince'nin geleceğinin parlak olduğunu, bu sebeple Çince öğrenmeyi tercih ettiğini belirtti.

Öğrenci ve konukların söyleşisinin ardından bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Danışmanı Musa Ceylan, Çin'in küresel, siyasi ve ekonomik bir güç olarak dünya siyasetinde ve ticaretinde artan rolü dolayısıyla Çince'nin de öneminin artığını gözlemdiklerini ifade etti. Ceylan Xinjiang Üniversitesi'nde görüştüğü öğrencilerin Çince'yi bilinçli olarak seçmelerinin bu önemi ortaya koyduğunu kaydetti.

İpek Yolu'nda Çin konukları dün son olarak Xinjiang Halk Radyo ve Televizyonu ile Çeviri Merkezi'nde yetkililerle temaslarda bulundular.