İçişleri Bakanı Soylu: “(IKBY'deki gayrimeşru referandum) Kimse Türkiye ile oyun oynamasın”

İçişleri Bakanı Soylu: “(IKBY'deki gayrimeşru referandum) Kimse Türkiye ile oyun oynamasın”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, IKBY'deki gayrimeşru referanduma ilişkin, "Bakın, Türkiye hepinizi bir çuvala koyar, o çuvalın da başını bağlar, ondan sonra atacağı yere atar. Kimse Türkiye ile oyun oynamasın. Biz ne zaman sakin durup karar vereceğimizi, ne zaman celalleneceğimizi, ne zaman da tekmemizin pek olacağına kendimiz karar verir, kendimiz hesap ederiz." dedi.

Soylu, AK Parti Çarşıbaşı İlçe Başkanlığının 6. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, 2019'un Türkiye için çok önemli bir tarih olduğunu söyledi.

Türkiye'nin siyaset üzerinden dönem dönem maalesef haksızlıklarla karşı karşıya kaldığını belirten Soylu, "Tecrübe elde ettik. Güçlü bir liderimiz var, 15 yıldır Türkiye'yi idare ediyor. Dünyaya gittiği zaman uluslararası alanlarda yıllardır karşı karşıya kaldığı karakterleri, kimlikleri, şahısları görüyor ve o büyük tecrübelerle birlikte de ülkemizi yönetiyor. Şimdi bir noktaya getirdi Türkiye'yi, hep beraber getirdik demokrasiyle." diye konuştu.

Soylu, Türkiye'nin 2019'da yepyeni bir sisteme, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçeceğini anlatarak şöyle devam etti:

"Bu ne demektir? Bu, bugüne kadar karşı karşıya kalmış olduğumuz sıkıntılarla bir daha karşı karşıya kalmama anlamına gelmektedir. Yıllardan beri bizi yordular, fukaralıkla, cehaletle karşı karşıya bırakmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Yıllardan beri bizi hakir gördüler. Kimimizi inancımızdan dolayı, kimimizi kimliğimizden dolayı, kimimizi değerlerimizden, siyasal görüşlerimizden dolayı sürekli ama sürekli hakir gördüler. Bir vesayet mekanizması oluşturdular ve oluşturdukları vesayet mekanizmalarıyla beraber de bu ülkenin bir adım ileri gitmesini engellemek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Buna millet son verdi."

- "Bu yeni sisteme hazırlanmalıyız"

Mevcut hükümet sisteminin Türkiye'ye yeterli olmadığını ifade eden Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

"Biz hep birlikte, bunu yarına taşıyabilecek bir anlayışı ortaya koymalıyız. 2019'da atacağımız adım budur. Onun için çok çalışmalıyız, gayret göstermeliyiz, mücadele etmeliyiz. İlk kurulduğu günden itibaren ortaya koymuş olduğu gayreti, mücadeleyi aynı şekilde kararlılıkla ve anlayışla devam ettirmeliyiz. 2019'a tam tekmil hazırlanmalıyız, hiçbir boşluk bırakmamalıyız. 2019'da sadece sizler değil, kaymakamından valisine, emniyet müdüründen belediye başkanına, öğretmeninden mühendisine kadar herkes ama herkes 2019'a ciddi bir hazırlık içinde olmalı. Bu yeni sisteme hazırlanmalıyız."

Soylu, bunları siyasal kaygılarla söylemediğine dikkati çekerek şunları söyledi:

"Cumhuriyet tarihimizin ve tarihimizin en önemli fırsatı önümüzdedir. Artık daha hızlı işlerimizi gerçekleştireceğiz. Artık oligarşik bürokrasiye teslim olmayacağız, artık kararlılığımızda, kararlarımızda demokrasinin ve milletin söylediği olacak. Hukukun üstünlüğü olacak. Artık adım attığımızda 'Hayır sen bu adımı atamazsın.' diyen birtakım anlayışlarla karşı karşıya kalmayacağız. Artık 'Yarın ne olacak, başımıza bir şey gelecek mi?' diye bir endişe içerisinde olmayacağız."

Yeni sistemin Türkiye'de yatırımların daha hızlı gerçekleşmesini sağlayacağını dile getiren Soylu, geçmişte 8 yılda, şimdi ise 2,5-3 yılda biten yatırımların yeni sistem sayesinde daha kısa sürede tamamlanacağını aktardı.

 Türkiye'nin daha hızlı koşacağını ve hedefleriyle daha hızlı buluşacağını anlatan Soylu, ihracattan üretime, sanayiden eğitime ve sağlık hizmetlerine kadar çok daha güzel işler yapılacağını vurguladı.

Soylu, yeni sistemin altyapısının hazırlanmasının önemli olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Eğer bunun altyapısını yapmazsak, hazırlamazsak yıllardır vesayet sisteminden beslenenler Türkiye'de bu sistemin topallaması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklar. Buna müsaade etmeyelim. Geleceğimize bırakacağımız en önemli unsurlardan bir tanesi 2019'da adım atacağımız sistemimizdir. Onun için hazırlık yapmalıyız. Eski Türkiye'nin anlayışlarıyla beraber yeni sistemi yakalayacağımızı zannedenler yanılıyorlar."

- "AK Parti Türkiye'yi koşar bir hale getirdi"

Makam ve mevkilerin hiçbir önemi olmadığına dikkati çeken Soylu, katılımcılara şöyle seslendi:

"Bakanlığımızın hiçbir önemi yok, bunu çok net söylüyorum. İçişleri Bakanı olmuşsun, şu olmuşsun, bu olmuşsun, makama, mevkiye gelmişsin hiçbir önemi yok. Hep beraber yaşadık, 15 Temmuz gecesi bulunduğunuz, bulunduğumuz makamların önemi var mıydı? Bu makamları eğer hakkıyla zamanında yerinde değerlendirirsek, millete hizmet edersek, üzerimize düşen vazifeyi yerine getirirsek bu makamların ehemmiyeti ve önemi vardır. Yoksa altınızdan bir gecede sandalyeyi vesayet unsurları çekerler, ne olduğunuzu şaşırırsınız."

Soylu, durmanın bu millete yakışmadığını vurgulayarak "Durmak bize iyi gelmiyor. Sürekli koşmalıyız, sürekli hareket halinde olmalıyız ve geleceğe adım atmalıyız. AK Parti Türkiye'yi koşar bir hale getirdi. Hedeflerine ulaşabilir bir hale getirdi. Hayallerini değil, hayallerle beraber gerçekleri buluşturan bir hale getirdi." dedi.

Milletin, kendilerinden daha fazla hizmet beklediğini dile getiren Soylu, hizmetlerin daha iyisini beklemenin milletin en doğal hakkı olduğunu söyledi.

Soylu, 15 yıllık süreci daha hızlı bir noktaya taşımak zorunda olduklarına işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

"Milletimize şunu söyleyemeyiz, 'Hastaneyi, okulu, spor sahasını yaptık. 81 ilde üniversiteler yaptık.' Evet yaptık ama milletimizin hayat standartlarını daha yüksek hale getirebilen anlayışı bu kadrolar verdi şimdi bunu daha yükselteceğiz ve milletimizle beraber oluşturacağız. Onun için 2019'a kadar tüm teşkilatlarımızla çok çalışmalıyız. Biz bunu gerçekleştirmeliyiz. Birçok adım attık ve bugün birçok mücadeleyi gerçekleştiriyoruz. Ne söylediler 15 Temmuz'da? 'Biz bunların iflahını keseriz.' dediler. Darbeyi onun için yaptılar ama ne oldu? 15 Temmuz'da bizim iflahımızı kesemediler."

- "Kimse Türkiye ile oyun oynamasın"

Türkiye'nin bir yılda toparlandığını ve darbenin bütün travmalarını geride bıraktığını anlatan Soylu, "Bütün bunlarla birlikte de gelecek hedefleriyle buluşan ve bundan bir adım geriye adım atmayan, tam tersi ileri adım atan bir millet düşünün. Darbeye 16 Nisan referandumuyla 'Ey bu malın sahibi sen değilsin, bu malın sahibi şehit kanlarıyla bu ülkenin topraklarını sulayan bu aziz millettir.' diye cevap verdiler." dedi.

Soylu, ne yaptıklarını bildiklerini dile getirerek şunları kaydetti:

"Onlar bir hamle yapıyorlar, biz bir hamle yapıyoruz. Şimdi de etrafımızdaki coğrafyada bir hamle yapmaya çalışıyorlar. Türkiye'yi tanımıyorlar, Türkiye'nin gücünü, kuvvetini, kudretini bilmiyorlar. Baktılar ki '15 Temmuz'u yediremedik, baktılar ki 17-25 Aralık darbesini yediremedik, baktılar ki dolarlarla avrolarla uğraştılar bunları yediremedik acaba şimdi Barzani üzerinden Türkiye'ye bir engel teşkil edebilecek bir hale getirebilir miyiz?' diye bir düşüncenin içerisindeler. Bakın, Türkiye hepinizi bir çuvala koyar, o çuvalın da başını bağlar, ondan sonra atacağı yere atar. Kimse Türkiye ile oyun oynamasın. Biz ne zaman sakin durup karar vereceğimizi, ne zaman celalleneceğimizi, ne zaman da tekmemizin pek olacağına kendimiz karar verir, kendimiz hesap ederiz. Bu konuda bu devlet ve bu millet her zaman gereğini yerine getirmiştir. Kimseye bu topraklar ve bu coğrafya üzerinde oyun oynattırmayız hiç endişeniz olmasın. Bütün bunlar yarın öbür gün baktığınızda Türkiye'nin bu aklıyla çözebildiği meseleler olarak çok rahat bir şekilde görülecektir."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yıllardan beri bizim üzerimize maliyet yüklüyorlar. Bizi kah anarşiyle kah darbelerle kah ekonomik krizlerle meşgul ediyorlar ve bizi aslında uğraşabileceğimiz meselelerle uğraşmaktan alıkoymaya çalışıyorlar." dedi.

Soylu, AK Parti Çarşıbaşı İlçe Başkanlığının 6. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, 15 yıldır Türkiye'nin gelişmesini, kalkınmasını, huzurunu, kardeşliğini ve yarınlarını düşünen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşı, memleket ve millet sadakati içinde ülkeye hizmet eden Başbakan Binali Yıldırım'ın selam ve muhabbetlerini getirdiğini söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile geçen hafta Hakkari'nin Yüksekova ilçesine gittiklerini anlatan Soylu, güzel ve hayırlı bir eserin açılışında gençlerle bir araya geldiklerini belirtti.

Yıllardır milletin birliği ve beraberliğini yok etmeye çalışanlara karşı sevgi ve muhabbetleriyle orada bulunduklarına dikkati çeken Soylu, çok güzel bir gençlik merkezinin açılışını yaptıklarını ifade etti.

Soylu, merkezde gençlerin çeşitli spor dalları ile uğraştıklarını, kültürel faaliyetler yaptıklarını ve Kur'an-ı Kerim öğrendiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Çocuklarımızı başka bir çerçeveye taşımaya çalışanlara karşı attığımız adımlarla beraber oradaydık. Onların heyecanı, yüzündeki tebessüm... Onların yarına bakışlarının, elbetteki sorumluluklarımızı yerine getirdiğimizde çok daha iyi bir noktaya geldiğine şahit oluyoruz. Oradan, maalesef 6-7 Ekim olaylarında yakılmış, yıkılmış, harap ve bitap edilmiş bir spor salonuna gittik. Sayın Bakanımız, hemen o spor salonunun da yapılması talimatını verdi. 

Yüksekovaspor'la, oradaki spor sahasının içinde sporcularımızla yarına umutla nasıl bakabileceğimizi hep birlikte gördük."

- "Yıllardan beri bizi meşgul ediyorlar, uğraştırıyorlar"

Yüksekova'da esnaf ziyareti de gerçekleştirdiklerini anlatan Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İnanınız ki her gözde, her gönülde büyük bir umut vardı. Ben 3, 5, 10 yıl önce de oralara gittim. Bilmenizi isterim ki bu gittiğimiz, neredeyse en üst seviyede bir karşılamaydı. Bundan bir ay, beş ay önceden daha iyiydi. Oturduk, sohbet ettik. Yıllardan beri bizi meşgul ediyorlar, uğraştırıyorlar. Yıllardan beri bizim üzerimize maliyet yüklüyorlar. Bizi kah anarşiyle kah darbelerle kah ekonomik krizlerle meşgul ediyorlar ve bizi aslında uğraşabileceğimiz meselelerle uğraşmaktan alıkoymaya çalışıyorlar. 6-7 Ekim hadiselerinde ve 7 Haziran seçimlerinden sonraki barikatlı, hendekli eylemlerinde tahrip ettikleri yerlere bakınız. 

Bakınız, neyle uğraştırıyorlar. Biz kütüphane yapıyoruz, Bitlis Halk Kütüphanesi. Yüksekova'da 22 milyon lira maliyetle yaptığımız Endüstri Meslek Lisesi, Yüksekova Gençlik Merkezi Spor Salonu ve daha Türkiye'nin birçok yerinde birçok okul, birçok kütüphane."

Soylu, gençliğin bilimle ve sporla buluşmasını istemeyenler olduğuna dikkati çekerek, ülkenin gençlerinin yarınlardan umutsuz olmalarını istediklerini söyledi.

Gençlerin aklını çelmek ve ülkede karmaşa oluşturmak istediklerini vurgulayan Soylu, "Asla doktor, mühendis olmasın, oradaki bir çocuğumuzun söylediği gibi pilot olmasın. Fakirlikten ve cahillikten başka bir şey görmesinler. Bu memleketi yoksullukla ve cehaletle karşı karşıya bırakmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Kah anarşiyle bizi terbiye etmeye çalıştılar, uğraşalım birbirimize düşelim diye kah terörle kah ekonomik krizlerle bizi terbiye etmeye çalıştılar kah 28 Şubat'la, bizim değerlerimizle uğraşarak, bizim özümüzü keşfetmemizi engellemeye çalıştılar." ifadelerini kullandı.

Soylu, ilçe kongrelerinin hepsine gitmeye çalıştığını, bunun bir sebebi olduğuna işaret ederek, bu memleketin evlatları olduklarını, memlekete hizmet eden herkesin önünde saygıyla, hürmetle eğilmeyi bilenlerden olduklarını anlattı.

"Hizmetin ne olduğunu biliyoruz." diyen Soylu, şöyle devam etti:

"Bu memleketi öyle bir çarkın içerisine aldılar ki bizi birbirimize düşürmeye çalışacaklar, evlatlarımızın üniversitelerde okumasını engellemeye çalışacaklar, dünya ile rekabet etmemizi engellemeye çalışacaklar ve bizim bu ülkede fabrikaların, üniversitelerin, kültür merkezlerinin, gençlerimizin huzurla gündüzün meselelerine bakmayı, akşam da huzurla beraber birbirleriyle muhabbet etmelerini engelleyecekler. 

Türkiye'yi yarınlarından, hedeflerinden ayıracaklar, güçsüz bir ülke yapacaklar. Bugün burada olmamın bir tek sebebi var: Bu anlattıklarımı AK Parti kadroları olarak sizler engellediniz, set çektiniz, bu oyunu sizler bozdunuz hem de demokrasiyle bozdunuz. Ortaya koyduğunuz birlik ve beraberlikle bozdunuz. Liderimizin arkasında sımsıkı durarak bozdunuz ve dediniz ki: 'Biz Türkiye'yi, bu milleti sizlerle oynatmayız.' Bunun için buradayız. Yüksekova'da da olsak, Türkiye'nin hangi noktasında olursak olalım, koşup bu kongrelere gelmemizin bir tek sebebi var: Önünüzde saygıyla eğilmek ve size minnet ve şükranlarımızı ifade etmektir, Allah sizden razı olsun."

- "Kıyafetlerinden, düşüncelerinden dolayı insanları ötekileştirdiler"

Soylu, kongrelerin sadece ilçe başkanları ve yöneticilerin seçildiği alanlar olmadığına dikkati çekerek, AK Parti kongrelerinin bambaşka alanın, hedefin, coşkunun, huzurun ve gelecek anlayışının kendisi olduğunu dile getirdi.

Siyasetin zor bir iş olduğunu vurgulayan Soylu, milletin haklı olarak en iyi hizmetin ayağına gelmesini istediğini söyledi.

Soylu, kongrelerin stratejisini oluşturmaya çalıştıklarını vurgulayarak, şunları dile getirdi:

"Bu, nedir? 2019'dur. Bu, nedir? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bu, nedir? 2023, 2053, 2071 hedeflerimiz. Bu, nedir? Güçlü ve zengin bir Türkiye. Bu, nedir? 25 bin dolar kişi başına gelir seviyesi. Bu, nedir? 500 milyar dolar ihracat. Bu, nedir? Turizm potansiyelinde bütün dünyayı kendisine hayran bırakan bir Türkiye. Bu, nedir? Savunma sanayimizin millileşmesi, yerelleşmesi ve güçlendirilmesi. Bu, nedir? Sanayi üretimimizin yükselmesi. Bu, nedir? Teknik kabiliyetlerimizin yükselmesi. Bu, nedir? Türkiye'nin ayakları üzerinde durabilecek bir anlayışı ortaya koyabilmesi. Bu, nedir? Kamu verimliliğidir. Bu, nedir? Demokrasinin daha fazla yükselmesi. Bu, nedir? Hukukun üstünlüğüdür. 

Bu, nedir? Refah toplumudur. Bütün bunları ortaya koyabilecek anlayışın mayası bu kongrelerde çalınmaktadır, ortaya konulmaktadır."

Türkiye'nin 15 yıldır aldığı mesafenin bu kongrelerdeki söz birliği ve anlayışın adı olduğuna işaret eden Soylu, "Kolay mı? Bu ülkede yıllardan beri kanıksanmış, 'Ama bunu kimse değiştiremez.' denilen anlayışla, ona bir şekilde demokrasinin ve hukukun gereğini yerine getiren, insan haklarının gereğini yerine getiren bir süreci ortaya koyabilmek. Hangi Türkiye'den, hangi Türkiye'ye geldik? 28 Şubat tarihinde bu ülkede insanlarımızı fişlediler. Kıyafetlerinden, düşüncelerinden dolayı insanları ötekileştirdiler. Allah'a şükürler olsun, bugün TBMM'de ne var? Başörtülü milletvekillerimiz var. Ne oldu? Topyekun birlik ve beraberlik içerisinde... Bu, 15-20 yıl önce kimsenin aklına gelebilir miydi? Bu, Türkiye'nin demokrasisinin yükselmesinin örneklerinden bir tanesidir." diye konuştu.

- "Bu üç dönem içerisinde büyük badirelerden geçildi"

Soylu, Türkiye'nin sadece demokrasi noktasında değil, aynı zamanda yatırımlar noktasında da büyük adımlar attığını söyledi.

Birçok engele rağmen yapılmayacak işlerin yapıldığını ve yapılmaya da devam ettiğini belirten Soylu, birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde bunu sağlamak durumunda olduklarını dile getirdi.

Soylu, üç  dönemi tamamlayan yöneticilerin görevi devrettiğini anımsatarak, "Bu üç dönem içerisinde büyük badirelerden geçildi. İçinde 27 Nisan, Gezi olayları, darbe teşebbüsleri, 17-25 Aralık, 6-7 Ekim olayları var. 15 Temmuz, şu insan müsveddesinin ortaya koymaya çalıştığı darbe teşebbüsü var ama bu kadro bütünün parçası olarak bu memlekette iradeyi ve sadakati bir an olsun kendinden uzaklaştırmadı." görüşünü paylaştı.

Siyasette tek giriş kapısı bulunduğuna işaret eden Soylu, "Siyasette çıkış kapısı yoktur. Niye yok? Çünkü millet böyle bir kapı koymamıştır da onun için yok. Hizmet ehillerini bulduğu zaman bu kişileri hiçbir zaman bu aziz ve asil millet bırakmaz. Bu görev biter, bir başka görevle görevlendirilir. Onun için bizim hizmet anlayışımızda görevi bırakmak yoktur, 24 saat göreve hazır olmak ve milletin emrine amade olmak vardır." dğerlendirmesinde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Türkiye'de havalimanları ve üniversite sayısı 2 katına, bölünmüş yollar 3 katına, ihracat rakamı 5 katına çıkmışsa ve ülkenin enflasyonu yüzde 70'lerden tek haneleri görmüşse Türkiye fabrikası artık çalışıyor demektir. Türkiye artık büyük projelerin konuşulduğu bir ülkedir." dedi.

Soylu, AK Parti Çarşıbaşı İlçe Başkanlığının 6. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin ülkenin her köşesine büyük hizmetler yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini belirtti.

Türkiye'nin bu mücadeleleri verirken çok önemli bir şey daha yaptığını ifade eden Soylu, ülkenin altyapı yatırımlarının olması gereken düzeye geldiğini anlattı.

Soylu, boş fabrika binasının hiçbir şey üretmeyeceğine dikkati çekerek "Bir ülkenin yolu, hastanesi demek, esas itibariyle o ülkenin makineleri demektir. Türkiye'de havalimanları ve üniversite sayısı 2 katına, bölünmüş yollar 2 katına, ihracat rakamı 5 katına çıkmışsa ve ülkenin enflasyonu yüzde 70'lerden tek haneleri görmüşse Türkiye fabrikası artık çalışıyor demektir." dedi.

Türkiye'nin artık büyük projelerin konuşulduğu bir ülke olduğunu vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

"Dünyanın en büyük havalimanı, tüp geçitler, modern İpek Yolu, enerji koridoru konuşulmaktadır. Hem konuşulmakta hem de yapılmaktadır. Elbette ki bütün bu yatırımları, işleri ortaya koyarken Trabzon'umuzu da geliştirmeye devam ediyoruz. 2002'den bugüne kadar Trabzon'a yapılmış yatırım miktarı 18,5 milyar liraya ulaşmıştır. Trabzon'un 2002'de 234 milyon dolar olan ihracatı, bugün 1,36 milyar dolara yükselmiştir. 2002'de 16 bin 491 olan öğretmen sayısı 2016'da 28 bin 817 olmuştur. Kanuni Hastanesi, Haçkalı Baba Devlet Hastanesi, Akyazı Stadımız Trabzon'daki yatırımlarımızdan sadece birkaç tanesidir. Bir taraftan tünellerimiz yapıldı ve yapılıyor. Zigana, Salmankaş ve Kanuni tünelimiz hepsi önemli yatırımlardır."

- "Türkiye, Filistin'i uzun zamandan beri reddettikleri Uluslararası İnterpol asil üyesi haline getirdi"

Soylu, 2019'da kutlu yürüyüşü büyük bir sıçramayla buluşturmak için daha fazla çalışmaları gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Türkiye'nin en önemli meselesi Cumhurbaşkanlığı Hükümet modeline doğru güçlü bir başlangıç yapabilme meselesidir. Mesele sadece kıymetli liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı seçtirmek değildir. Mevcut gücüyle zaten Cumhurbaşkanlığını rahat yapar, rahat götürür ancak hem Külliye hem Meclis her ikisinde güçlü temsil sağlayabilmek için temel hedeflerimizden bir tanesidir. Bunu sağlamak için çok çalışmak zorundayız. 2019'a başkaları gibi terör savunucularıyla değil milletle kol kola girerek hazırlanacağız. Bu kongre, bunun kongresidir. Bu kongre, kimsenin kenara çekilebileceği bir kongre değildir. Bizim böyle bir lüksümüz yoktur ve hiçbir zaman da olmayacaktır. Ne zaman ki bu partinin lideri kenara çekilir akşam 23.00 olduğunda gider evine yatar, biz de o zaman rahat edebiliriz ama açıkça bir şey söyleyeyim ufukta böyle bir şey görünmemektedir. Ben şahidim, her gece 3'te, 4'te yatan Türkiye'yi yöneten bir lideri vardır çünkü insanlığın derdi çoktur çünkü ümmetin derdi çoktur çünkü milletimizin hedefleri büyüktür."

AK Parti Trabzon milletvekilleri Adnan Günnar ve Ayşe Sula Köseoğlu'nun geçen hafta Kudüs'e gittiklerini anlatan Soylu, şöyle konuştu:

"Oradaki tabloyu gördüler, Türkiye'nin ne kadar büyük olduğunu gördüler. Onlar oradayken bizim bakan yardımcımız, Çin'de Uluslararası İnterpol toplantısında birilerinin karşı çıkmaya çalışmasına rağmen yine lobisini Türkiye yaptı Filistin'i uzun zamandan beri reddettikleri Uluslararası İnterpol asil üyesi haline getirdi. Büyük mücadele ortaya koydular. Biz güçlü, kuvvetli bir ülkeyiz, adımları güçlü bir ülke. Onun için daha fazla güçlü, kudretli ve kuvvetli olmalıyız ve daha fazla hedeflerimizle konuşmalıyız." 

- Trabzon'daki tabiat parkı tartışmaları

Soylu, geçen hafta Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun Trabzon ziyaretinde Kadıralak ve Hıdırnebi'yi tabiat parkı ilan ettiğini söyledi.

Bu alanların tabiat parkı olduğunun açıklanmasının ardından bir tartışma başlatıldığına işaret eden Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

"O alanlar için 'Şunu yapacaklar, bunu yapacaklar, şöyle yapacaklar, böyle yapacaklar.' Ya anlamıyor musunuz? Tabiat parkı haline getirdik. Sadece ve sadece üzülüyorum. Sonra il başkanımız bir açıklama yaptı, dedi ki 'Bu meseleyi yanlış anlıyorsunuz, yakıştıramıyoruz.' İl başkanımıza hakaret ediyor buranın milletvekili. Ağır ol, ağır ol. Burada meseleleri doğru anlayın, Kadıralak ve Hıdırnebi, Trabzon'un hem turizm potansiyeli için hem de tabiatının korunması için Orman Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edildi. Ne yapılsın yani gitsin oralara birileri istedikleri gibi bir şey yapabilme fırsatına mı sahip olsun? Alışmışlar böyle şeylere. Nasıl bir muhalefet anlayışıyla karşı karşıya olduğumuz çok net ve açıktır. 'Ben muhalefet edeyim de nereden edersem edeyim.'

Soylu, Sürmene ilçesinin Çamburnu mevkisi için de benzer tartışmanın sürdüğünü vurgulayarak şunları kaydetti:

"Neymiş, Sürmene'de yanan arazinin üzerine Orman Bakanlığımız 2014, 2015'te orada birtakım evler yapmışlar. 'Yanan yerlerin üzerine yaptınız da şunu yaptınız da bunu yaptınız.' Defalarca anlatıyorlar, böyle bir şey söz konusu değil, videolarını gösteriyorlar. Biz burada, buranın içinde boş olan alanlara, burada insanların rahat bir şekilde dinlenebilmesi için Orman Bakanlığı kendisine ait bir yer yapıyor. Yok yangın çıkmış da o yangında ağaçlar gitmiş de o ağaçların üzerine hemen getirmiş onları yapmışlar. El insaf yani insan bu sözü söyler mi? Ölçülü biçili söyler. Neye muhalefet edeceksiniz buna yönelin. Eksiğimiz, aksağımız varsa söyleyin ama olmayan bir şey üzerinden bir mazarat çıkartıp da insanlara hakaret etmeyin. Hakaretli bir dönem başlarsa biz zararlı çıkmayız. İstemeyiz böyle bir şey olmasını ama biz zararlı çıkmayız. Bu tip siyaset yapmayı da kendimize yakıştırmayız ama söylenecek sözünde altında kalmayız. Bunun da bilinmesini isterim. Hiç merak etmeyin, onlar söyleyecekler biz gerçekleştireceğiz ve yapacağız hep beraber."

Soylu'ya konuşmasının ardından Keşan bezinden tezgahta dokunarak hazırlanan portresi hediye edildi.  

Kongreye AK Parti Trabzon milletvekilleri Adnan Günnar, Ayşe Sula Köseoğlu ve Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Feavzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi de katıldı.