İçişleri Bakanı Soylu:

İçişleri Bakanı Soylu:
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerine ilişkin, "Ben bir fotoğrafla istifa edeceğim, etrafın FETÖ'cü kokuyor senin ya. PKK ile fotoğraf çektirdin, PKK'yı destekleyenlerle fotoğraf çektirdin, DHKP-C'yi destekleyenlerle fotoğraf çektirdin, ömrün böyle geçti, ömrün. Bu millet senin dününü, bugününü, yarınını biliyor. Bugün ne günlerden, 16 Eylül 2017." dedi.

Soylu, AK Parti Arsin İlçe Başkanlığı'nın 6. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada,  eski milletvekili Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesinin iki gün önce defnedildiğini, orada meselelerin huzura erebilmesi için bir çalışma yaptıklarını belirtti.

Bakan Soylu, "Oradaki çalışmalarda karakola da gittim, 3,5 saat civarında karakolda kaldım. Karakolda hem başsağlığı diledim. Orada jandarmanın elinde bulunan annesi rahmetli olan Aysel Tuğluk'a hem de o olayları ondan da dinledim. Bu 45 dakika sürdü, 1 saat de olaylarla ilgili birtakım iddialar var, videoları izledik. Kim ne yaptı, ne etti onu seyrettik." diye konuştu.

- "Biz bunu kabul etmeyiz"

Sonra ilgililere gerekli talimatları verdiğini aktaran Soylu, şöyle devam etti:

"Biz Müslümanız cenazenin defini başka bir şeydir, biz bunu kabul etmeyiz. Bununla ilgili tahkikatları derinleştireceksiniz, kim varsa bununla ilgili ifadesini alacaksınız ve bu işi aydınlığa çıkartacaksınız' talimatını verdim. Tam çıkarken oradaki vatandaşlar, polisler, bütün arkadaşlar, 'Biz sizle fotoğraf çektirelim.' dedi. Biz de çektirdik. Onlardan bir tanesi de bu işlere karışan bir kişi. Geceleyin baktım ki fotoğrafı koymuşlar, at kaçtı, torba düştü. Bugün de Kılıçdaroğlu diyor ki 'Bu İçişleri Bakanı biraz ahlaklıysa' diyor, bende ahlak yokmuş, 'Biraz inanç varsa, bunun derhal istifa etmesi lazım.' diyor. Şimdi bir fotoğrafla istifa edeceksem... Bir fotoğrafla ben ahlaksız oluyorsam ki gereğini yapan bir adamım ben. Bana demesi lazım ki biraz aklı çalışsa, 'Helal olsun, adam gecenin bir yarısında bu işlere müdahale etti, Cumhurbaşkanı'na, Başbakanı'na bilgi verdi, Valisi, Emniyet Müdürü, Emniyet Genel Müdürü orada. Meseleye vaziyet etti, çıkabilecek bir olayı engellemeye çalıştı ha bu arada da bu olayları yapanlardan biri, iddia edilenlerden bir tanesi de geldi bununla bir fotoğraf çektirdi, bütün vatandaşlarla beraber. O da buna rağmen bütün hepsini gözaltına aldırdı, bütün hepsinin ifadesini aldı, devlet dediğin de böyle bir şeydir kardeşim.' dese, bu anlaşılabilir bir şey."

Bakan Soylu, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

"Ben bir fotoğrafla istifa edeceğim, etrafın FETÖ'cü kokuyor senin ya. PKK ile fotoğraf çektirdin, PKK'yı destekleyenlerle fotoğraf çektirdin, DHKP-C'yi destekleyenlerle fotoğraf çektirdin, ömrün böyle geçti, ömrün. Bu millet senin dününü, bugününü, yarınını biliyor. Bugün ne günlerden, 16 Eylül 2017. Bundan tam 56 yıl önce bu ülkenin iki güzel hizmet eden insanı idam edildi. Demokrat Parti'nin Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, Maliye Bakanı Hasan Polatkan. Birgün sonra da sabah 17 Eylül'de rahmetli Adnan Menderes idam edildi. Aynı bu iftiralarla. Onlara ne iftira atmışlarsa Cumhurbaşkanımıza aynı iftiraları attılar, rahmetli Özal'a aynı iftiraları attılar, onlara ne iftiralar atmışlarsa bu memlekete hizmet eden kim varsa aynı iftiraları attılar. Bunların istedikleri bunu gerçekleştirmek, başka bir şey değildir. Yalan, dolan ve iftirayla bu işleri yapmak. Siyaset dediğin bina etmeye, ikmal etmeye çalışırlar ama bunları en iyi vatandaşımız bilir. Bütün bunlarla ilgili elbetteki daha fazla kararlı olmak, daha fazla yarınlara adım atmak, daha fazla gelişmemizi, zenginleşmemizi sağlamamız lazım."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Büyük bir adım, dev bir adım attık. Türkiye'yi 15 Temmuz'la birlikte geçmişine döndürmeye, o bizi istedikleri gibi idare etmeye çalıştıkları günlere döndürmeye çalışanlara karşı 16 Nisan'da büyük bir adım attık." dedi.

Bakan Soylu, AK Parti Arsin İlçe Başkanlığı'nın 6. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, partililere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın selamını iletti.

Konuşmasında geçmişte yaşananlara değinen Soylu, "Bizim üzerimize korku sindirmeye çalıştınız ama şimdi biz buradayız ve bu salondayız. Partimize de sahip çıkıyoruz, değerlerimize de sahip çıkıyoruz, inançlarımıza da sahip çıkıyoruz ve Menderes'in idamıyla Özal'a yaptıklarınızla bizi korkuttunuz, 'Biz milletin adamlarını sevemeyiz' noktasına bizi getirdiniz. Sizin inadınıza bugün Tayyip Erdoğan'ı seviyoruz ve seviyoruz." ifadesini kullandı.

Soylu, önlerinde önemli bir süreç olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"16 Nisan'da büyük bir değişimin altına imza attınız. Oligarşik bürokrasinin Türkiye'de artık egemenliğinin olmayacağı, bir taraftan kararlarımızın hızlı alınacağı, 5 yıldaki yatırımların artık 2 yılda, 2,5 yılda yerine getirileceği, bir taraftan bu ülkede milletin sandıktan çıkan iradeyle beraber devletin ve hükümetin patronu olduğunun bir kez daha ama bir kez daha ifade edileceği ve bu ülkede milletin seçtiği insanların hakir görülmeyeceği, iradenin millette ve seçilende olduğu bir anlayışın gerçekleşeceği 2019'daki cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine adım atıyoruz."

Herkesin büyük bir sorumluluk içerisinde bulunduğunu kaydeden Soylu, "Bunu net ve açık bir şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum. 2019'a kadar 2 yıllık bir süreç var ve bu 2 yıllık süreç içerisinde hep birlikte çalışmalıyız. Çok gayret göstermeliyiz, çok mücadele etmeliyiz." diye konuştu.

Soylu, yepyeni bir sürece hazırlandıklarını belirterek, "Nasıl bir dünyada olduğumuzu görüyoruz, bizi ateş çemberi içerisine almaya çalışan, bizi zayıflatmaya çalışanlara karşı hep bir hamleyle beraber ayakta duruyoruz. Hep beraber ayakta durmaya çalışıyoruz. İşte bunu sağlayabilmemiz için bu 2 yılı çok çalışarak, 2019'a iyi hazırlanarak, 2019'daki gayretimizi iyi bir şekilde ortaya koyarak geçirmeliyiz. İşte bu kongrede hep birlikte bunun kararını vereceğiz." dedi.

- "Bu 2 yıl bambaşka bir 2 yıldır"

İki yılın önemine de işaret eden Bakan Süleyman Soylu, şöyle devam etti:

"Bu 2 yılda ortaya koyacağımız çalışma stratejisi ve anlayışı, Türkiye'nin 100 yılını şekillendirecektir. Büyük bir adım, dev bir adım attık. Türkiye'yi 15 Temmuz'la birlikte geçmişine döndürmeye, o bizi istedikleri gibi idare etmeye çalıştıkları günlere döndürmeye çalışanlara karşı 16 Nisan'da büyük bir adım attık. Bu adımın bilinciyle birlikte ekonomisi gelişen, demokrasisi daha yükselen, millet iradesinin egemenliğine hakim olduğu yepyeni bir sürece geçeceğiz. Bu 2 yıl bambaşka bir 2 yıldır. Bu 2 yılı iyi değerlendirirsek bilmenizi istiyorum ki Türkiye 2023'e, Türkiye 2053'e de Türkiye 2071'e de aynı anlayışla ve heyecanla gidecektir."

Yapılan referandum çalışmalarını da hatırlatan Soylu, ülke için hayırlı bir netice alındığını bildirdi.

Soylu, seçim sırasında birçok değerlendirmeyi vatandaşlarla paylaştıklarını vurgulayarak, "Hep şunu anlattık. 'Bu referandum sadece basit bir anayasa değişikliği değildir.' dedik. Biz Türkiye'nin elini yeni bir geleceğe uzatıyoruz. Türkiye'yi sınıf atlatıyoruz ve gerçekten de bu referandumun sürecinde yaşananlar da bizi doğruladı." dedi.

Referandum sürecinde yaşananlara değinen Soylu, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

"Avrupa'nın ortasında protesto gösterileri yapıldı. Bakanlarımızın orada vatandaşlarımızla buluşmasını engellemek için her türlü diplomatik teamül yıkıldı, çirkin bir senaryo ortaya konuldu. Dertleri neydi acaba? Çünkü maşalarıyla birlikte yaptırdıklarını bu sefer maşalarına millet müdahale edince kendileri direkt devreye girerek yapmaya çalıştılar." 

- "Kendi içlerinde de bir birlik yok"

Soylu, o tartışmaların hala devam ettiğini belirterek, şu görüşlerini paylaştı:

"Özellikle Almanya ile Türkiye gerilimi sürekli tırmandıracak açıklamalara imza atıyor. Sürekli olarak bir Avrupa Birliği kartını kullanıyor. Sanki daha önce alacaklarmış gibi 'Şimdi almayalım.' diyor. Bir taraftan bakıyorsunuz Amerika açık açık PKK uzantısı olan PYD'ye silah temin ediyor. Belçika dün bir mahkeme kararı aldı. 'PKK bir terör örgütü değildir.' diyor ama kendi içlerinde de bir birlik yok. Avrupa Birliği diyor ki 'Türkiye'ye kapıları kapatamayız.' Yani şunu demek istiyorum, ne kadar önemsemedikleri ve IMF'de orta halli bir daire başkanıyla terbiye etmek istedikleri, buna çalıştıkları bir Türkiye'yi bugün gece gündüz izliyorlar. Tartışıyorlar, attığımız her adımı kendilerine dert ediyorlar. Bize bütün bunlar 16 Nisan referandumundaki tezlerimizin doğruluğunu, oradaki attığımız adımların güçlülüğünü ve 2019'da uygulamaya geçeceğimiz Cumhurbaşkanlığı hükümet modelinin Türkiye için önemini bir kez daha anlatan meselelerdir."

"Türkiye'yi bir üst lige taşımanın heyecanı içerisinde olmasaydık, Türkiye'nin geleceğine ve bizden sonra bu topraklarda yaşayan nesillerimizin geleceğine yazık etmiş olurduk." diyen Soylu, bunu yapmadıklarını vurguladı.

AK Parti'nin 15 yıldır doğru olduğuna inandığı ne varsa onu yaptığına işaret eden Bakan Soylu, "Hatalarımız olmamış mıdır, elbetteki olmuştur ama bir şeyi biliyoruz, niyetimiz halistir, çünkü eksikten yoksun Cenabı Allah'tır. Herkesin eksiği olur. Gittiğimiz yol milletin yoludur, hakkın yoludur ve doğru bir yoldur." değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasında 2019 seçimlerinin önemine değinen Bakan Soylu, "Başka seçimlerde olsaydı belki bu kadar üstüne düşmeyebilirdik ama 2019 çok başka. Bakın 2019, 16 Nisan'da attığımız temelin üstüne binayı dikme seçimidir." dedi.

Partililere emeklerinden dolayı teşekkür eden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üzerimize geldiler, Gezi olaylarıyla geldiler, 17-25 Aralık darbeleriyle geldiler, 27 Nisan e-muhtırasıyla geldiler, iftiralarla yalanlarla dolanlarla geldiler, ihanetlerle işbirliği yaparak geldiler, FETÖ ile geldiler, DEAŞ ile geldiler, PKK ile geldiler, Allah'a şükürler olsun ki bu millet, bu aziz millet onlar ne kadar üzerimize gelmişlerse sandıkları o kadar güçlü doldurdular, destekleri o kadar güçlü verdiler. Sizlere minnettarız ve müteşekkiriz. İnşallah 2019'da da o Türkiye'yi geri bırakmaya çalışanlara karşı milletin büyük bir zaferi olacaktır."

- "Birileri bu seçimlere çok farklı ittifaklar arıyorlar"

Soylu, partililere, bir ittifakın da analizini yapmak istediğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

"Hani biz burada bir seçimin de hazırlığını yapıyoruz ya öyle mi, 2019 diyoruz. Hizmetlerimizle doğru mu? Birbirimizle yapmış olduğumuz müşaverelerle bu da doğru mu? İşte bir kongre yapıyoruz, yapacağız, birtakım değerlendirmeler ortaya koyuyoruz, teşkilatımızı hazırlayacağız. Sonrasında 2023'ün, 2053'ün, 2071'in politikalarını yeniden ama yeniden güçlü bir şekilde milletimizle paylaşacağız. Sloganlar belirleyeceğiz, afişler pankartlar hazırlayacağız, milletimize ne yapacağımızı anlatmaya çalışacağız. milletimize bütün ülkenin demokrasi için gelin gibi süslenmesinin hazırlıkları yapılacaktır. İşte bilesiniz ki birileri bu seçimlere böyle hazırlanmıyor."

Birilerinin bu seçimlere çok farklı ittifaklar aradığını kaydeden Bakan Soylu, "Karşılıklı mesajlar veriyorlar. Sabah Maçka'da ifade ettim, Kıbrıs radyo televizyonunda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, bakın tezgaha 'HDP ile yan yana gelmeliyiz ve 2019'da beraber olmalıyız.' diyor. Peki bu sadece burada mı kalıyor? Hayır, her iki tarafın açıklamalarında da ince ince mesajlar ve destekler verilmeye çalışılıyor ama bütün bunların çok daha ötesinde çok tehlikeli bir sahada buluşmaya çalışıyorlar. Sadece CHP Genel Başkan Yardımcısı mı bunu söylüyor, hayır. Sadece o cümleyle mi kalıyor? Bu da hayır. Diyorlar ki bakın 'Bir taraftan da bu Güneydoğu'da Doğu'da PKK'nın baskısıyla beraber yönetilen belediyeler vardı ya hani devlet onlara 'Siz burayı PKK'nın bir lojistik merkezi haline, bir terör merkezi haline getiremezsiniz.' deyip, onlara kaymakamlarımızı, oradaki belediye başkanlarını vekil olarak atadı ya ona ait de Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı diyor ki 'Oralarda büyük işler oluyor.' Doğru, büyük işler oluyor oralarda hem de büyük işler. Oralar bir dağa götürme merkezi olarak kullanılırken, Allah'ımıza çok şükürler olsun, bugün Hakkari'ye su geliyor, bugün Yüksekova'ya su geliyor, bugün orada çocuklarımız parklarla buluşuyor, orada sıcak asfaltlar atılıyor, belediyelerin paraları artık PKK'ya, terör örgütlerine, evlatlarımızı şehit etmeye değil, orada vatandaşın hizmetine gidiyor. Dertleri bundandır." değerlendirmesini yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Ey Kılıçdaroğlu, bizim işimiz teröristle, bizim işimiz vatandaşımızla değil." dedi.

Soylu, AK Parti Arsin İlçe Başkanlığının 6. Olağan Kongresinde yaptığı konuşmada, terörle mücadelede yeni yeni kavramlar duymaya başladıklarını belirterek, "Kılıçdaroğlu diyor ki 'Silahlı terörist var, silahsız terörist var.' Derdi ne biliyor musunuz? Terörle mücadelemizi akamete uğratmak, bizi hareketsiz bırakmak, PKK'nın bölgedeki etkinliğini artırmaya çalışabilmek." diye konuştu.

Bunun nedeninin de HDP'nin toplumsal tabanını kaybetmesi olduğunu ifade eden Soylu, HDP milletvekillerinin katılımıyla oturma eylemi yapıldığını ve kimsenin o eylemlere gitmediğini dile getirdi.

Soylu, oturma eylemine ilişkin gözlemlerini paylaşarak, "Alıştılar ya şen ortakları Kılıçdaroğlu'ndan sözde 'adalet' gibi etkinlik yapmaya." ifadesini kullandı.

Silahlı insansız hava araçlarıyla ilgili tartışmalara değinen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tartışmalarla başka bir şey daha yapıyorlar, hani 'Sivil öldürdünüz' diyor ya. Ey Kılıçdaroğlu, bizim işimiz teröristle, bizim işimiz vatandaşımızla değil. Biz bütün terörle mücadelede bunu gösterdik ama biraz yiğit olsan, biraz vicdanlı olsan, biraz insan olsan, biraz siyaseten ahlaklı olsan 38 sivil insanı, teknisyeni, işçiyi, Aybüke'yi, Necmettin'i, Eren'imizi katleden PKK'ya karşı şu son günlerde çıkarmış olduğun sesin bir gramını çıkarsan bu millet sana gerekli cevabı verirdi sen merak etme. Hazırlanıyor, neye hazırlanıyor? 2019'a hazırlanıyor değil mi? PKK ile beraber. Bir kola FETÖ girmiş, bir kola PKK girmiş, sırtında DHKP-C 2019'a hazırlanıyor."

Soylu, konuşmasına şu fıkrayı anlatarak devam etti:

"Temel karneyi almış, bakmış ki karne çok kötü, kardeşini arıyor, diyor ki 'İdris karne çok kötü, Allah'ını seversen babamı hazırla. Karnenin kötü olduğunu falan söyle de eve geldiğim zaman kıyamet kopmasın.' İdris, 10 dakika sonra Temel'i geri arıyor diyor ki 'Sana bir haber vereceğim ama sakın çok üzülme, ben babama söyledim, onu hazırladım. Benim sana bir tavsiyem var, şimdi sen hazırlan.' Şimdi Kılıçdaroğlu, 2019'da bu millet sana ne yapacak PKK ile iş birliğine, FETÖ ile iş birliğine."

- "Türkiye'yi bundan alıkoymak için ellerinden geleni yapıyorlar"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 15 Temmuz'daki tutumunu da eleştiren Soylu, "Ey Kılıçdaroğlu sana söylüyorum, bu millet Temel'in babası gibi seni 2019'da bekliyor. Atleti karavanda poz vermek için giyinmeyecektin." dedi.

Soylu, terörle mücadeledeki başarıya dikkati çekerek, "Son bir ayın içerisinde 13 şehit verdik, 180'nin üzerinde teröristi etkisiz hale getirdik. İnsansız araçlarıyla dertleri ne? İnsansız hava araçlarıyla yapmış olduğumuz operasyonlarda Allah'a hamdolsun ki bir tek şehit vermedik, bir tek yaralımız da olmadı. Türkiye'yi bundan alıkoymak için elerinden geleni yapıyorlar." diye konuştu.

Eskiden insansız hava aracı uçuş saatinin ayda ortalama 100 saat olduğunu anımsatan Soylu, şimdi ise 2 bin 500 saatin üzerine çıktığını söyledi.

Soylu, Türkiye'nin insansız hava araçları konusunda önemli bir başarı yakaladığını, geçmişte İsrail'den alınan insansız hava araçlarının bozulduğunda tamirinin dahi sorun olduğunu anlatarak, "Kumandası sizin elinizde olmayacak, bundan sonra milletin, Türkiye'nin elinde olacak." ifadesini kullandı.

- "Türkiye istikrarını, yükselmesini aynı kararlılıkla devam ettiriyor"

Türkiye'nin ayağına takılmak istenen bütün çelmelere rağmen yolunda ilerlediğini vurgulayan Soylu, "Türkiye istikrarını, yükselmesini aynı kararlılıkla devam ettiriyor. 15 Temmuz'da bize vurmak istedikleri darbe aslında bizi güçlendirdi ve kuvvetledirdi. Şimdi yeni sistemimizle birlikte adımımızı atacağız, hep birlikte gerçekleştireceğiz. Türkiye'yi her alanda kat kat büyüttük, büyütmeye de aynı şekilde devam ediyoruz." dedi.

Soylu, fındık fiyatı konusunda ise şu değerlendirmede bulundu:

"Bizim randıman biraz düşük. Tarım Bakanımızla konuştuk, o da bugün açıklama yaptı, hiç kimse endişe etmesin. Toprak Mahsulleri Genel Müdürümüzü aradım, dedim ki 'Bizim randıman meselemize çare buluyorsunuz.' Çalışacaklar, bize dönecekler. Hiç merak etmeyin, bize itimat edin ve güvenin. Bu meselede biraz sabırlı olun. İnşallah fındık meselesinde bu sene randıman düşüklüğünden kaynaklanan süreci beraber iyi yöneterek, sizi mağdur etmeyecek bir sonuca ulaştıracağız."

Soylu'nun, ilçedeki yatırımlarla ilgili bilgi de verdiği kongreye, AK Parti Trabzon milletvekilleri Adnan Günnar ve Salih Cora, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Seyfullah Kınalı, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi de katıldı.