Hong Kong'un Anavatana Dönüşü için Ankara'da Resepsiyon

Hong Kong'un Anavatana Dönüşü için Ankara'da Resepsiyon

 

Çin'in Ankara Büyükelçiliği Hong Kong'un anavatana dönüşü 20. yıldönümü dolayısıyla Ankara'da resepsiyon düzenlendi.

Büyükelçi Yu Hongyang'ın ev sahipliğinde verilen "Hong Kong'un Anavatana Kavuşmasının 20. Yıldönümü Resepsiyonu"na Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Murat Yavuz Ateş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Dışişleri Bakanlığı Asya Pasifik Genel Müdürü Büyükelçi Ersin Erçin, Ankara'da görev yapan çok sayıda yabancı misyon temsilcisi, diplomat ve gazeteci katıldı.

Yu Hongyang, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin 20 yıldır elde ettiği çeşitli kalkınma başarıları ve Hong Kong'un gelecek vizyonu hakkında görüşlerini paylaştı.

Büyükelçi Yu, 20 yıl önce 1 Temmuz'da Hong Kong'un yeni bir döneme girdiğini belirterek, "20 seneden beri, Hong Kong'un ekonomisi istikrarlı şekilde gelişmektedir. Global finans, ticaret, deniz taşımacılığı merkezi konumunu korumakta, art arda birkaç sene dünyanın en rekabetçi ve en özgür ekonomisi ödülüne layık görülmektedir." diye konuştu.

Yu, Çin'in Türkiye ile halihazırdaki dostane iş birliğini artırarak bir üst seviyeye taşımayı temenni ettiğini belirtti.

Büyükelçi Yu, sözlerini Hong Kong'un daha parlak bir geleceğe kavuşması ve Türkiye-Çin ilişkilerinin daha da gelişmesi temennisiyle sonlandırdı.

Resepsiyonda Hong Kong'un anavatana devriyle ilgili fotoğraflar sergilendi.