Hong Kong'dan Merkezi Hükümete Teşekkür Mesajı

Hong Kong'dan Merkezi Hükümete Teşekkür Mesajı

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde yaşayan Çin Bilimler Akademisi ve Çin Mühendislik Akademisi'nin 24 üyesi, Haziran 2017'de Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e bir mektup yazarak, vatana hizmet ve inovasyona dayalı bilimi geliştirme heveslerini iletti.

Xi Jinping, akademisyenlerin çağrısına cevaben ilgili kuruluşlara, ülkenin iç kesimi ile Hong Kong Özel İdari Bölgesi arasındaki bilimsel ve teknolojik işbirliğini güçlendirme talimatı verdi. Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin hükümet sözcüsü, Cumhurbaşkanı Xi'nin mesajı üzerine dün bir açıklama yaparak, Hong Kong'a sağlanan destekten dolayı merkezi hükümete teşekkür etti.

Xi'nin mesajında Hong Kong'u dünyanın bilim ve teknoloji merkezine dönüştürmek için desteği yoğunlaştıracaklarını vurguladığı hatırlatılan açıklamada, merkezi hükümetin destek mesajının Hong Kong'lu bilim çevresine dev bir teşvik anlamına geldiği belirtildi.

Xi'nin talimatıyla Hong Konglu üniversitelerin Çin'in iç kesimindeki bilimsel projelere başvuru yapmalarına izin verildiğine dikkat çekilen açıklamada, bu gelişme iç kesim ve Hong Kong arasındaki bilim ve teknoloji işbirliğinde bir atılım olarak değerlendirildi.