“Güvenlik incelemeleri ticari korumacılığa alet olmamalı”

“Güvenlik incelemeleri ticari korumacılığa alet olmamalı”

 

Çin, hassas alanlardaki yatırımların güvenlik incelemesine alınmasının bir ülkenin yasal hakkı olduğunu, ancak bunun ticari korumacılık politikasının uygulanmasına alet olmaması gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, kısa süre önce bir Çin sermayeli işletmenin ABD'li çip üreticisi Lattice Semiconducto'yu satın alımını veto etmişti. Böylece son 27 yıl içinde bir yabancı sermayeyle satın alım işlemi, ulusal güvenlik gerekçesiyle dördüncü kez ABD Başkanı tarafından durdurulmuş oldu.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında konuyu değerlendirdi.

Gao Feng, Çinli işletmelerin yurtdışı merkezli işletmeleri satın almalarının bağımsız olarak verdikleri bir karar ve piyasaya uygun bir eylem olduğuna dikkat çekerek, ilgili tarafların Çinli şirketlerin yurtdışından satın alma işlemlerine objektif ve adil yaklaşmalarını beklediklerini kaydetti.

Gao, ilgili ülkelerin yatırımcıların güvenlerini sarsmaktan kaçınmak amacıyla bu tür olağan ticari eylemlere adil muamelede bulunarak, makul ve şeffaf bir ticari işleyiş ortamı yaratmalarını temenni ettiklerini de sözlerine ekledi.