Gürcistan - Türkiye İlişkilerinin 25. Yılı

Gürcistan - Türkiye İlişkilerinin 25. Yılı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Türkiye, Gürcistan Cumhuriyeti'nin iyi gününde de kötü gününde de yanında oldu. Türkiye, Gürcistan'ın toprak bütünlüğü savundu, savunuyor ve savunmaya da devam edecektir." dedi.

Gürcistan'ın bağımsızlığının 26. yılı ve Türkiye ile diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25. yılı dolayısıyla Gürcistan'ın Ankara Büyükelçiliğince bir otelde resepsiyon verildi.

Resepsiyona hükümeti temsilen Bakan Çelik ile yabancı diplomatik ve askeri misyon temsilcileri katıldı.

Çelik, diplomatik ilişkilerin yıl dönümü vesilesiyle şunları söyledi:

"Gürcistan ile Türkiye arasında son derece düzeyli ve örnek ilişkiler bulunuyor. Türkiye, Gürcistan Cumhuriyeti'nin iyi gününde de kötü gününde de yanında oldu. Türkiye, Gürcistan'ın toprak bütünlüğü savundu, savunuyor ve savunmaya da devam edecektir. Gürcistan Cumhuriyeti'nin Başbakanı ve hükümet yetkilileri, menfur 15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü gününde Türkiye'yi ziyaret ederek Türk halkına büyük bir destekte bulundu. Bundan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum."

İki gün önce de Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlığındaki bir heyetle Gürcistan'da olduklarını anımsatan Çelik, oradayken Türkiye-Gürcistan arasında yüksek düzeyli stratejik iş birliğinin ikinci toplantısını yaptıklarını söyledi.

Bakan Çelik, konuşmasını Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin devam etmesi temennisinde bulunarak tamamladı.

Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi Irakli Koplatadze, burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının, iyi komşuluğun, dostane ilişkilerinin ve stratejik ortaklığın 25. yıldönümünü kutladıklarını hatırlattı.

Koplatadze, iki ülkenin son dönem ilişkileri hakkında, "Bugünün anlam ve önemi münasebetiyle 23 Mayıs'ta başbakanlar seviyesinde Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin ikinci toplantısı Tiflis'te gerçekleştirildi." dedi.

Büyükelçisi Koplatadze, Türkiye-Gürcistan arasında planlanan projelerle ilgili olarak şunları söyledi:

"Bu yaz dünya için büyük önem taşıyan yeni İpekyolu Projesinin, Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu'nu faaliyete geçireceğiz. Yıl sonunda hem Türkiye hem de Gürcistan'da en büyük sınır kapısı olan Sarp'taki tadilat çalışmalarının tamamlayıp açılışını yapacağız. Tanap Projesi'nin açılışını ise planladığımızdan bir yıl erken hayata geçireceğiz."

Geleneksel dans gösterileri ile başlayan resepsiyon, yemek ikramının ardından sona erdi.