“Güney Çin Denizi'ndeki gelişmeler ortak çabayla elde edildi”

“Güney Çin Denizi'ndeki gelişmeler ortak çabayla elde edildi”

 

Çin'in ASEAN ülkeleriyle birlikte Güney Çin Denizi'nin barışı, istikrarı ile refahını ilerletme için çaba harcayacağı bildirildi.

Filipinler Dışişleri Bakanı Yardımcısı kısa bir süre önce yaptığı konuşmada, "Güney Çin Denizi Eylem Kuralları" çerçevesinin bu yılın Ağustos ayında Çin-ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda ele alınacağını söylemişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, söz konusu açıklamayı değerlendi. Geng Shuang, Güney Çin Denizi'nde yaşanan gelişmelerin Çin ile ASEAN'ın ortak çabalarıyla elde edildiğini belirtti.

Sözcü, "Tarafların Eylem Deklerasyonu"nun kapsamlı ve etkili bir şekilde hayata geçirilmesi ve "Güney Çin Denizi Eylem Kuralları"nın görüşülmesi ile denizdeki somut iş birliğinin geliştirildiğini ve olumlu sonuçlar kazanıldığını ifade etti.

Geng, ilgili tarafların kısa bir süre önce Guiyang'da düzenlenen "Güney Çin Denizi Tarafları Eylem Deklarasyonu"nun hayata geçirilmesiyle ilgili 14. toplantıda, "Güney Çin Denizi Eylem Kuralları"nın çerçevesi üzerinde fikir birliğine vardığına dikkat çekti.

Geng, Güney Çin Denizi'nde barış, istikrar, refah ve gelişmeyi hızlandırmak için ASEAN ülkeleriyle ortak çaba harcamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.