Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci Malatya'da

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci Malatya'da
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kırmızı et fiyatlarına ilişkin, "Almış olduğumuz tedbirlerle, kamuoyunun yakından izlediği gibi et fiyatlarındaki oynaklığı gidermiş durumdayız." dedi.

Tüfenkci, Malatya Tarım ve Hayvancılık Platformu tarafından küçükbaş hayvan etinin yaygınlaştırılması amacıyla Malatya İli Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliğinde düzenlenen toplantıya katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Tüfenkci, Türkiye olarak yeni bir Milli Tarım Politikası oluşturma adına yol haritası ortaya koyduklarını söyledi. 

Et üretimi ve fiyatlarıyla ilgili de bazı tedbirlerin alındığını hatırlatan Bülent Tüfenkci, "Almış olduğumuz tedbirlerle, kamuoyunun yakından izlediği gibi et fiyatlarındaki oynaklığı gidermiş durumdayız. En azından stabil hale getirmiş vaziyetteyiz. İnşallah ortaya koyduğumuz politikalarla zaman içerisinde yerlilik oranını arttırdığımızda et fiyatlarının da düştüğünü göreceksiniz." diye konuştu.

Türkiye'nin tarımda kendi kendine yeter bir konuma gelmesini istediklerini vurgulayan Tüfenkci, ülkenin coğrafi konumuna bakıldığında hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine uygun olduğunu kaydetti. 

Ülkenin ovaları, yaylaları ve meralarını rantabl şekilde hayata geçirmeyi ve bundan hayvan yetiştiricilerinin faydalanmasını istediklerini anlatan Bakan Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Yeni yapacağımız düzenlemeyle inşallah atıl vaziyetteki meraların besicilerimize ve hayvan yetiştiricilerimize kiralanmak suretiyle oralarda da yem bitkisinin yetiştirilmesinin önünü açmış olacağız. Bizim milyonlarca dönüm meralarımız atıl vaziyette ve bir çoğuda mera vasfını yitirmiş durumda. Yeni aldığımız kararlar bu meralarımızı da yetiştiricilerimize sunmuş olacağız. Amacımız hem tüketicinin ucuz kırmızı et yemesi, aynı zamanda üreticilerimizin de emeklerinin heba olmaması ve yetiştiriciliğe devam etmesi."

- "Millet kendine havale edilen konuda en doğru kararı veriyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Kahramanmaraş'ta halkla buluştuğunu hatırlatan Bülent Tüfenkci, gösterilen ilgi ve alakanın her şeyin üzerinde olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün canlı ve heyecanlı bir topluluğa hitap ettiğini belirten Tüfenkci, "Umut ediyoruz ki millet kararını 'evet'ten yana vermiş durumda olsun. Kahramanmaraş'ta bunun meşalesini ve ateşini gördük. Bu soğuğa ve rüzgara rağmen insanların sıcaklığı orayı ısıttı. Gördük ki millet kendine havale edilen konuda en doğru kararı veriyor. İnşallah 16 Nisan'da millettin bu kararı tecelli edecek. Türkiye yeni bir hükümet sistemine uyanmış olacak." 

Malatya Tarım ve Hayvancılık Platformu Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Akın da her zaman üretmeleri gerektiğini belirterek, bugüne kadar kendilerine verilen destekler için teşekkür etti.

Konuşmaların ardından yetiştiriciler, tarım ve hayvancılıkla ilgili taleplerini Bakan Tüfenkci'ye iletti.

Toplantıya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya Valisi Mustafa Toprak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ve yetiştiriciler katıldı.