Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, CHP'nin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki yürüyüşüne ilişkin, "Bugünlerde istikrarı bozmaya çalışanlar var. İstikrardan rahatsız olanlar var. Adaleti sokakta aramaya çalışanlar var. Adalet mekanizmasında hak aranacak yerler bellidir ve sokaklarda adalet aranmaz." dedi. 

Tüfenkci, Demiryol-İş Sendikası Malatya Şubesince düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetleri olarak demiryollarına çok özel önem verdiklerini söyledi.

Türkiye'yi her alanda en az 3 katı büyüttüklerini belirten Bakan Tüfenkci, kara, deniz ve demiryolu altyapılarını belirli noktalara taşıdıklarını ifade etti.

Ülkenin itibarının arttırılmasından tüm vatandaşların istifade edeceğinin altını çizen Bakan Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bakınız etrafımızdaki çembere, ateş çemberine bakın. Tam da ramazandayız. Müslümanım diyen devletler birbirlerini ezmeye çalışıyorlar, ambargo koymaya çalışıyorlar. Baktığımız zaman 'Ne için' diye sorduğumuzda anlamakta ve anlaşılmakta gerçekten zorlanıyoruz. Biz Türkiye olarak ilk Katar'daki bu ablukayı duyduğumuzda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçekten dirayeti ve soğukkanlı duruşu ile biz kardeşler arasını bulmak adına her türlü gayreti gösteriyoruz.  

Ülke olarak mazlumların ezilmesine göz yummadıklarına işaret eden Tüfenkci, Türkiye'nin güçlü olduğu sürece de hep mazlumdan, mahrumdan yana olmaya devam edeceğini dile getirdi. Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Biz Katar'a ekonomik anlamda da her türlü desteği veriyoruz. Onların gıda ihtiyaçlarını Türkiye'den karşılaması noktasında 48 saatte uçaklarımızla, paramız karşılığında veriyoruz bedava da vermiyoruz ama önemli olan bu hizmeti istendiği zaman, istediğimiz şekilde oralara ulaştırabilmek. Bugün Ekonomi Bakanımız da açıkladı 71 tane kargo uçağımızı Türkiye'den havalandırıp, oraya indirebildik. Bunu şunun için söylüyorum değerli kardeşlerim. Bizim ne kadar birliğe, ne kadar beraberliğe ihtiyacımız olduğu görülüyor. Türkiye bölgesindeki coğrafya da lider konumuyla, bölgesinde umut olurken, biz de daha çok birlik içerisinde daha çok beraberlik içerisinde olmalıyız. Daha çok çalışmalıyız, daha çok üretmeliyiz."

- "Adaletin aranacağı yer TBMM"

Türkiye'nin 15 yıl önceki durumu ile şimdiki durumuna bakıldığı zaman gerek milli gelirde gerek üretimde önemli gelişmelere imza attığını aktaran Bakan Tüfenkci, bunların artarak devam edeceğini vurguladı. 

Güzel giden bir istikrar ortamı olduğunu anlatan Bakan Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Bugünlerde istikrarı bozmaya çalışanlar var. İstikrardan rahatsız olanlar var.  Adaleti sokakta aramaya çalışanlar var. Ben hukukçuyum, aramızda hukukçu olan arkadaşlarımızda vardır. Adalet mekanizmasında hak aranacak yerler bellidir ve sokaklarda adalet aranmaz. Dolayısıyla adaletin aranacağı en üst merci Türkiye'de Büyük Millet Meclisi. Zaten sizler milletvekillerini onun için seçiyorsunuz. Türkiye'de aksayan yönleri orada düzeltsinler, yasa çıkartsınlar, sorunları dile getirsinler, çözüm bulsunlar diye. Eğer sokaklarda çözüm bulacaksak zaten Meclise gerek kalmaz."

Gezi Parkı odaklı olaylarda da ülkeye milyar dolarlar kaybettirildiğini anımsatan ve bunu yapanların niyetlerinden vazgeçmediğini belirten Bakan Tüfenkci, "Türkiye'yi ekonomik anlamda çökertmeye çalışanlar bunu başaramadı. Ama niyetlerinden vazgeçti mi? Geçmedi. Her fırsatta Türkiye'nin büyümesini kıskananlar ki biliyorsunuz Türkiye yüzde 5 oranında büyüdü, bu fırsatları kolluyorlar. Bizlerinde daha fazla sorumluluk alması lazım. Daha fazla uyanık olmamız ve Türkiye'nin birliğini, beraberliğini düşünmemiz lazım." ifadelerini kullandı.

- Malatya - Elazığ - Diyarbakır hattına hızlı tren

Bakan Tüfenkci, Elazığ-Malatya arasına demiryolu olarak demosetlerin koyulacağını bildirdi.

Demiryolu kapsamında çalışmaların hızla sürdüğünün aktaran Tüfenkci, "Malatya-Elazığ ve Elazığ-Diyarbakır hızlı tren projesini de 2017'de ihaleye çıkarttıracağız. İnşallah hızlı treni Diyarbakır'a kadar götürmüş olacağız." dedi.