Global Times'dan Ticaret Savaşı Yorumu: Çin, SSCB Değil!

Global Times'dan Ticaret Savaşı Yorumu: Çin, SSCB Değil!

ABD Başkanı Mike Pence'in geçen Perşembe günü Hudson Enstitüsü'nde yaptığı Çin karşıtı konuşma, bir yandan Churchill'in 1946 yılında yaptığı 'Demir Perde' konuşmasını hatırlatıp, yeni bir soğuk savaşın habercisi sayılırken, bir yandan Çinli analistlerin de tepkisiyle karşılandı.

Çin Komünist Partisi'nin yayın organlarından Global Times'ta yayınlanan bir yazı, Pence'in söz konusu konuşmasını ele aldı ve 'Soğuk Savaş' yorumları değerlendirildi.

"Eğer Çin, ABD'nin provokasyonlarına savaşçı bir yöntemle cevap verip Pence'in konuşmasını Soğuk Savaş ilanı saysaydı, o zaman Soğuk Savaş bir gerçeklik olurdu" ifadelerinin kullanıldığı yazıda, Çin'in aynı zamanda ABD karşısında kesinlikle geri çekilmeyeceği vurgulandı.

Genel olarak, "Çin ne yapmalı" sorusunun cevaplandığı yazıda, Çin'in meşru haklarını her şekilde savunarak ABD provokasyonlarına yönelik karşı-yaptırımlarda bulunması gerektiği savunuldu ve ABD'nin dünyanın birinci gücü olmasına ve geçmişteki hamlelerine rağmen Çin'in gelişimine engel olamadığı vurgulandı.

'ABD'NİN GELİŞİMİNDE OLUMLU ROL OYNADI'

Öte yandan, ABD-Çin ilişkilerinin tarihinde Nixon döneminin hatırlatıldığı yazıda, ABD'nin çeşitli sürtüşmelere rağmen Çin'in gelişiminde yapıcı bir rol oynadığı hatırlatıldı ve "Çin ayrıca ABD'nin gelişmesinde ve güvenliğinde de olumlu bir rol oynadı. Çin-ABD işbirliği, küreselleşme döneminde ABD'nin küresel liderliğini sağlamlaştırdı" ifadeleri kullanıldı.

'APTALCA BİR SEÇİM'

Ancak, ABD'nin Çin'e karşı başlattığı ticaret savaşının kaçınılmaz bir şekilde ABD'ye zarar vereceği belirtildi ve bu durum "Aptalca bir seçim" ifadeleriyle tanımlandı. Öte yandan, ABD'nin NATO benzeri organizasyonların da Çin'i hedef alması yönündeki çabalarının gerçekçi olmadığı vurgulandı. Çin'in bu konudaki güveni ise, hızla gelişmekte olan denizaşırı ve iç pazarı.

Çin'in, ABD ile devam eden ticaret savaşının büyümemesi ve bir 'soğuk savaş' halini almaması için en büyük önlemi 'sakin kalmak' şeklinde açıklıyor. Öte yandan, ABD toplumunun da 'sözde ulusal çıkarlar için bu riski almak istemeyeceği' belirtiliyor ve 'o günlerin geride kaldığı' vurgulanıyor.

'ÇİN, ABD İLE THAI-CHI YAPMALI'

Yazıda, Çin'in ABD karşısındaki tutumuna ilişkin 'thai-chi' örneği verildi ve "Böyle bir zamanda Çin, ABD ile thai-chi yapmalı. Bu, Çin ulusunun eşsiz stratejik bilgeliğidir. ABD'ye ticaret savaşının acısını hissettirmeli ve ABD'nin Güney Çin Denizi ve Tayvan'daki ahlak dışı davranışlarına izin vermemeliyiz. Ancak sakin bir şekilde hareket etmeliyiz" ifadeleri kullanıldı.

'ÇİN SSCB DEĞİLDİR'

Öte yandan, yazıda son olarak Çin'in dış dünyaya açılma sürecinin devam edeceğini ve 'bozulan' dış dünyanın bu durumu değiştiremeyeceği vurgulanırken, "Çin, Sovyetler Birliği değildir. ABD, Çin ile SSCB ile uğraştığı gibi uğraşamaz" denildi.

Haber: Erkin Öncan