Fransa'da Seçim İttifakı

Fransa'da Seçim İttifakı
Fransa'da merkez sağda yer alan Demokrasi Hareketi (MoDem) lideri François Bayrou, cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağını açıkladı ve yarışın güçlü adaylarından Emmanuel Macron'a ittifak önerdi.

Seçime bağımsız aday olarak girecek olan ve hem merkez sağ, hem merkez solun oylarını alması beklenen Macron, bu öneriyi kabul etti.

Uzun bir süredir seçimlerde aday olup olmayacağı veya kimi destekleyeceği merak konusu olan Bayrou, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, kararını kamuoyuna açıkladı.

Anketlere göre, yüzde 6 oranında halk desteğine sahip Bayrou, "Çok tehlikeli bir dönemden geçiyoruz, bu olağanüstü durum, olağanüstü bir çözüm gerektiriyor. Ben koşullarımı kabul etmesi halinde Macron'a ittifak öneriyorum." dedi.

Fransız kamuoyunda geniş yankı uyandıran bu açıklamanın ardından konuşan Macron ise ittifak önerisini kabul ettiğini bildirdi.

Bayrou ile seçim vaatlerinin uyuştuğunu kaydeden Macron, perşembe günü MoDem lideri ile görüşeceğini söyledi.

Bu açıklama öncesi yapılan son anketler, aşırı sağcı Marine Le Pen'in ilk turda yüzde 26, François Fillon'un yüzde 20, Emmanuel Macron'un ise yüzde 17 civarında oy alacağını ortaya koyuyordu. 

Söz konusu anketler, Fillon ya da Macron'dan birisinin ikinci tura kalması halinde sol seçmenin de desteğiyle seçimi aşırı sağcı lider karşısında rahatça kazanacağını gösteriyor.

Bayrou'nun, 2012 yılındaki seçimlerin ikinci turunda François Hollande'ı destekleyeceğini açıklaması Sosyalist liderin, Nicolas Sarkozy karşısında yarışı kazanmasını sağlamıştı.