Fransa'da Adalet Eski Bakanı Hakkında Soruşturma

Fransa'da Adalet Eski Bakanı Hakkında Soruşturma
Fransa Ulusal Mali Suçlar Savcılığı, Anayasa Konseyi üyeliğine atanan eski Adalet Bakanı Michel Mercier hakkında, Londra'da yaşayan kızını Fransa Senatosunda çalışıyor gösterip görevini kötüye kullandığı, haksız kazanç sağladığı ve devleti zarara uğrattığı iddiaları üzerine ön soruşturma başlattı. 

Savcılıktan yapılan açıklamada, çarşamba günü yayımlanan haftalık Le Canard Enchaine gazetesinde yer alan iddiaları araştırmak üzere ön soruşturmanın başlatıldığı kaydedildi. 

Gazetede, Mercier'in, kızı Delphine Mercier'i aylık 2 bin avro maaşla 2012-2014 yıllarında Senatoda çalışıyor gösterdiği ancak kızının aynı tarihlerde İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşadığı belirtilmişti. 

Çarşamba günü Anayasa Konseyi üyesi olarak atanan ve üyelik kararı bugün Senato tarafından onanan Mercier'in kızına hayali istihdam sağlaması "Fransa'da yeni bir hayali istihdam skandalı" olarak gösterilmişti.

Olayın basında geniş yer alması sonucu ulusal mali suçlar savcılığının konuyla ilgili ön soruşturma açtığı, dün de Mercier'in Senato'daki odasında arama yapılabilmesi için savcılık emri çıkarıldığı ortaya çıktı. Bu görevi yerine getirmek için bu sabah Senato'ya gelen polisler ise Senato Başkanı Gerard Larcher'in engeline takıldı. Larcher, polislerin Mercier'in odasında arama yapmasına izin vermedi.

Le Monde gazetesi, konuyla ilgili haberinde, söz konusu olayı "Devletin ikinci adamı (Senato Başkanı Larcher) savcılık emrinin yerine getirilmesine engel oluyor" şeklinde verdi.

Gazete, yarı zamanlı bir iş için Senato'da kültürel projelerde istihdam edilen Delphine Mercier'in sanat tarihçisi olduğunu ve aylık 2 bin avro maaş karşılığında yaptığı söylenen projelerin izine rastlanmadığını belirtti.

Eski Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy döneminde Adalet Bakanı olarak görev yapan Mercier, 1990-2013 yılları arası Rhone Bölge Konseyi Başkanlığı, 1995-2009 ve 2012-2017 yılları arasında senatörlük yaptı. 

Mercier'in bakanlık yaptığı dönemde başbakan olan François Fillon da hayali istihdam skandalı ile bu yıl Fransa kamuoyunun gündemine gelmişti. Fransa sağının cumhurbaşkanı adayı olan Fillon, eşi ve çocuklarını uzun yıllar Ulusal Meclis'te danışman olarak çalıştırdığının ortaya çıkması ile zor günler geçirmiş ve favori olarak gösterildiği seçimin ilk turunda Emmanuel Macron ve Marine Le Pen'in gerisinde kalarak elenmişti.